zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Příměstské tábory, kroužky a kempy – prázdninová zábava pro děti zaměstnaných rodičů

Veronika Tůmová
23.07.2024

Prázdniny jsou odměnou pro školáky, pro některé rodiče však mohou být tak trochu noční můrou. Když nechcete, aby vaše dítě strávilo dva měsíce prázdnin u počítače nebo u telefonu, je třeba je zaměstnat, najít mu jinou zábavu, prostě se mu věnovat. Pro mnoho pracujících rodičů je pochopitelně těžké skloubit volno dítěte a vlastní nutnost být v práci. Možnosti tu však rozhodně jsou, a dobrá zpráva je, že jich není málo.

Kam s dětmi o prázdninách, když musíme do práce? To může být docela oříšek, zvlášť, když máme děti menší. Pomoci můžou babičky, tety, nebo paní na hlídání, řešením může být také střídavá dovolená vás a vašeho partnera. Co když ovšem nic a nikdo z toho není k mání? Pak jsou na řadě různé družinové kroužky, dětské skupiny, letní kempy a příměstské tábory. Jsou na různých místech, za různou cenu a pro různé věkové skupiny.

Jednodenní a víkendová tvoření, stanování a výlety

Různé neziskové organizace zaměřené na volnočasové dětské aktivity vám mohou nabídnout celodenní výlety se zajištěním stravy i dopravy. Pokud potřebujete jít do práce i o víkendu a babička zrovna není po ruce, ani to nemusí být problém. Pošlete dítě na víkend pod stan, kde se o něho postarají zkušení instruktoři a táboroví vedoucí. V nabídkách bývají často také nejrůznější denní workshopy pro děti různých věkových kategorií, nebo i víkendová tvoření, kde si děti mohou vyrábět a vytvářet svá první umělecká díla, a které fungují podobně jako příměstské tábory, tedy s ranním příchodem a odpoledním odchodem, a se zajištěnou stravou po celou dobu pobytu.

Příměstské tábory – osvědčené a oblíbené

Nabídek na příměstské tábory je opravdu celá řada. Jsou podobně jako klasické tábory obvykle řešené tematicky, a tak můžete dítě poslat na tábor podle toho, co ho baví. Tábory mohou být zaměřené například na výuku jízdy na koních, na angličtinu, na historii daného města a podobně. Trvají obvykle týden a jsou vhodnou alternativou například pro děti, které mají problém s delším odloučením od rodičů a ti se proto obávají poslat je na tábor klasický, kde dítě přespává. Takto si rodiče dítě vždy odpoledne v danou hodinu vyzvednou a druhý den ráno je opět přivedou. Příměstské tábory jsou však oblíbené i u dětí starších, nabízí se jim rozmanitý výběr témat a činností, a samozřejmě příležitost k navázání nových kamarádství.

Klasika letních táborů nezklame

Klasické letní tábory mají u nás dlouholetou tradici. Dříve mohly děti na takovém táboře strávit skoro půlku prázdnin, dnes trvají obvykle týden, deset nebo čtrnáct dní. Letní tábory umožňují dětem pobyt v krásné přírodě, vyžití se spoustou dobrodružství, her a zábavy. Podporují v dětech zdravou soutěživost i smysl pro týmovou práci. Děti si užijí koupání, sportovní vyžití, skupinové soutěže, tradiční táboráky i strašidelné bojovky. Uprostřed toho všeho pak prožívají své první táborové lásky a navazují nová přátelství. I letní tábory mají svá specifická zaměření, děti mohou strávit týden nebo dva v indiánské vesnici, v Bradavicích Harryho Pottera a podobně. Dále jsou tu vodácké tábory, tábory se zaměřením na hasičský sport, tábory taneční, přírodovědné i umělecké. Zkrátka určitě je z čeho vybírat.

Zdroj: letni-tabory.cz, blog maminka.cz

Autor: Veronika Tůmová

Lupénka nemusí být noční můrou, lze ji dostat pod kontrolu také přírodními prostředky
Pobyt u moře jako zdravotní dovolená: co všechno přináší slaná mořská voda?

Další články