Pobírání rodičovského příspěvku: Změny v roce 2020
Jste novopečení rodiče a nemáte ještě tak docela jasno ve změnách o pobírání rodičovského příspěvku? Nebo už nějakou dobu příspěvek pobíráte a nevíte, jak a v čem se vás tyto změny týkají? Tady je souhrn toho nejpodstatnějšího, co by vás mohlo zajímat.
Celková výše rodičovského příspěvku, kterou můžete jako rodiče čerpat, se novelizací zvýšila od 1. 1. 2020 z 220.000 Kč na 300.000 Kč, pro dvojčata a vícerčata se pak částka navýšila z 330.000 na 450.000 Kč. Poslanci schválili také navýšení počtu hodin, které mohou děti do dvou let věku strávit ve školce, aniž by přitom rodiče přišli o nárok na rodičovský příspěvek.
Kdo má nárok na navýšení rodičovského příspěvku a koho se už netýká?
Zvýšení rodičovského příspěvku v letošním roce se týká rodin, které k 1. 1. 2020 rodičovský příspěvek aktivně čerpají nebo jej po 1. 1. 2020 čerpat začnou. Navýšení příspěvku se naopak netýká rodičů dětí, kteří do 31. 12. 2019 pobírání příspěvku vyčerpali nebo ukončili, a to bez ohledu na věk dítěte. Přesná částka navýšení rodičovského příspěvku pro jednotlivé rodiny pak bude záviset na věku dítěte, na předchozích příjmech rodičů a na výši již vyčerpaného původního rodičovského příspěvku.
Výše a délka pobírání rodičovského příspěvku
Změna v celkové výši rodičovského příspěvku nastává automaticky, není nutné o ni zdlouhavě žádat. Novým i stávajícím žadatelům o příspěvek přijde dopis o této změně (včetně podrobností). V žádosti o rodičovský příspěvek jako takový, či o jeho změnu, žádáte o konkrétní výši příspěvku, ne o jeho délku. Délka doby pobírání následně vychází ze stanovené výše příspěvku. Pobírání tedy upravujete vy sami změnou výše příspěvku, o kterou můžete v případě potřeby zažádat vždy po třech měsících. O rodičovský příspěvek musíte žádat na příslušném odboru sociální podpory pod Úřadem práce.
Připomeňme si tato omezení a pravidla:
- čerpání rodičovského příspěvku je možné do 4. narozenin nejmladšího dítěte
- možnost úpravy výše i doby čerpání příspěvku máte vždy jednou za 3 měsíce
- maximální výše měsíčního příspěvku je 70 % 30ti násobku denního vyměřovacího základu nebo při nízkém nebo nedoložitelném příjmu od 1. 1. 2020 je to 10.000 Kč u narození jednoho dítěte a 15.000 Kč u vícerčat
- při nízkém nebo nedoložitelném příjmu do 31. 12. 2019 je to pak 7.600 Kč u jednoho dítěte a 11.400 Kč u vícerčat
- minimální výše měsíčního rodičovského příspěvku je 50 Kč
- na rodičovský příspěvek má nárok vždy jen jeden z rodičů, ale rodiče se mohou v rámci rodičovské dovolené střídat
- při narození dalšího dítěte nárok na rodičovský příspěvek u staršího dítěte zaniká.
Další plánované změny do budoucna
Nejpozději do srpna roku 2022 musí Česká republika uvést do praxe novou evropskou směrnici o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. To by mělo znamenat, že se rodičovský příspěvek bude vypočítávat podle předchozího příjmu a na dávku se bude odvádět pojistné, stejně jako je to u peněžité pomoci v mateřství. Evropská unie požaduje, aby rodičovský příspěvek byl v budoucnu tzv. sekundární dávkou k peněžité pomoci v mateřství a byl kompenzací ztráty výdělečné činnosti.
Kontaktní rodičovstí - výchova dětí s respektem a porozuměním
Zdroj: kurzy.cz, mesec.cz, e15.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová