zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Ploché nohy u dětí: jak vybrat vhodnou obuv?

Veronika Tůmová
29.01.2024

Cítíte při chůzi bolest chodidel nebo zad? Míváte často pocit těžkých lýtek? Příčinou mohou být mimo jiné právě plochá chodidla. Plochá noha představuje pokles nožní klenby, který vede k následné deformaci správného došlapu chodidel. Bývá důsledkem nošení nekvalitních bot, obezity, oslabeného svalstva nebo i genetiky.

Plochá chodidla se projevují otoky nohou, nadměrnou únavou po delší chůzi nebo právě zmíněným pocitem ztěžklých lýtek. Pokročilejší stádia provází pocit chladu v nohách, někdy také naopak pálení chodidel a bolesti nožní klenby, které mohou zasahovat od paty až k prstům. Ploché nohy způsobují celou řadu potíží jako bolesti nohou a zad, nadměrnou únavu a trnutí svalů.

Co bývá příčinou vzniku plochonoží?

K hlavním příčinám vzniku plochých nohou patří povolení vaziva mezi krátkými svaly a nožními kůstkami. U dětí k nim dochází vlivem předčasného obouvání nebo i nadměrné zátěži, kterou představují dlouhé procházky. Naopak u dospělých hraje při vzniku plochých noh největší roli nadváha, nadměrná zátěž v zaměstnání a také tvrdá, nepohodlná či jinak nevhodná obuv. Problémy s plochými chodidly často pociťují i ženy v průběhu těhotenství nebo při menopauze.

Ploché nohy u malých dětí

Problémy s plochýma nohama je důležité začít řešit co nejdříve. Neléčené a v pokročilém stádiu mohou ploché nohy měnit postavení bederní páteře a pánve, čímž výrazně ovlivňují náš celkový zdravotní stav. Dítě může mít potíže s klenbou už od narození, ale je třeba zdůraznit, že děti zhruba do třetího roku věku mají na plosce nohy speciální tukový polštářek, který může zapříčinit, že se noha jeví jako plochá, i když tomu tak ve skutečnosti není. Je tedy předčasné přicházet s takto malými dětmi do ordinace a požadovat ortopedické vložky do bot. Projeví-li se deformita nohy později, až dítě začne chodit, lze ho vyšetřit a zvolit vhodný typ léčby. Plochonoží se pak řeší v podstatě pomocí vložek do bot a nápravným cvičením. Důležitá je dostatečná pohybová aktivita dítěte a chůze naboso po nerovných površích.

Jak vybírat uzavřené boty

Je třeba vyhledávat takovou obuv, která poskytuje dostatečnou oporu nožní klenbě a zároveň dostatek místa pro prsty. Tím také vyrovnává tlak na nohy. Měla by být spíš široká než úzká, a mít, pokud možno anatomické tvarování. Ortopedická obuv tyto požadavky splňuje nejlépe. Je třeba se určitě vyhnout botám s plochou podrážkou, ploché nohy by neměly trávit příliš mnoho času v žabkách nebo balerínách. Podrážky těchto bot nijak nestimulují a nepodpírají nožní klenbu, což může stav nohou zhoršovat. Kromě toho se nedoporučují boty úzké či boty na podpatku. Boty by měly být vyrobeny z kvalitních materiálů, jako jsou kůže, textil nebo odolné syntetické materiály. Měly by být dostatečně měkké, ale zároveň pevné a stabilní. Chůze v nepohodlných botách, které jsou těžké a nepoddajné, je pochopitelně únavná i pro děti. Proto je potřeba boty pro dítě vybírat pečlivě, kvalitní bota je tak měkká, že se dá doslova ždímat, a přitom stále drží tvar. Důležitý je však pevný opatek, který zaručuje dostatečnou podporu nohy a také zajistí, že bota po krátkém nošení neztratí tvar. 

Zdroj: BLOG bosonozka.cz, detskaobuv.cz

Autor: Veronika Tůmová

Bělejší zuby přírodní cestou – které látky můžete použít a se kterými raději opatrně?
Nepříjemná zadní rýma – jak se projevuje a jak ji nejlépe léčit?

Další články

Tipy, jak přežít zimní dny bez výkyvů nálad
Zdravý život

Tipy, jak přežít zimní dny bez výkyvů nálad

07.01.2024

Chlad dává zabrat nejen naší pokožce a tělu, ale také psychice. Krátké dny pro ni totiž nejsou nic moc. Přepnuli jsme do módu relaxace a chceme úspěšně hibernovat. Ale ono to moc n ...