zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Distanční výuka - může negativně ovlivnit současnou generaci?

Veronika Tůmová
13.11.2020

Školy jsou v letošním roce už podruhé zavřené. Stovky a tisíce dětí, učitelů a rodičů musí zvládnout distanční výuku, podřizovat se jí a učit se nejen na dálku, ale i efektivně. Na jaře trvalo uzavření škol minimálně dva měsíce, teď na podzim mělo jít jen o dva týdny. Bohužel všechno dopadlo jinak a některým dětem mohou chybět základy učiva. Je to samozřejmě individuální, přesto ve společnosti převládá nesouhlas a obavy o ty nejmenší děti, které si na školu ještě ani nestihly zvyknout.

Uzavření škol bude mít dlouhodobé následky, varují experti

Pro někoho je domácí výuka přínosem, jiným ale může i ublížit, tvrdí odborníci. Vláda navíc svým nařízením podle všeho znatelně zkomplikovala jeden z nejnáročnějších úkolů školy, kterým je proces socializace malých dětí při přechodu z domácího prostředí do školního kolektivu. Školy nejsou obchody ani restaurace, jejich uzavření bude mít dlouhodobé dopady, varují experti. První i druhé třídy jsou podle nich klíčové, děti si budují vztahy se svými pedagogy i se spolužáky, na školu si společně a postupně zvykají. Nejistota ohledně znovuotevření škol navíc značně stěžuje učitelům přípravu a celou osnovu vzdělávacího procesu z dlouhodobého hlediska.

Nejistota, obavy i pokles příjmů

Narušení rovnováhy a přirozeného harmonogramu se zdaleka nepodepisuje jen na psychice dospělých, ale rozhodně i děti jsou už stále častěji zasažené úzkostí, nesoustředěností, poruchami spánku a podobně. Dnes vám už málokteré dítě zcela bez rozmýšlení a po pravdě řekne, že se do školy netěší. Dětem chybí ostatní děti i učitelé, chybí jim školní prostředí. Ocitli jsme se v době, kdy se děti netěší na prázdniny. Nemají proč. Jsou doma skoro pořád a zatím to nevypadá na změnu. Známé pořekadlo, že vzdělání je investicí do budoucnosti, tak v současné situaci platí stonásobně. Dlouhodobější uzavření škol pak bude dostávat do popředí spíše negativa, které se mohou časem projevit na vzdělávací budoucnosti dětí. U rodin s dětmi může dlouhodobá absence školního prostředí vyvolávat deprese z oprávněných obav ohledně budoucnosti, z přehlcení distanční výukou a u rodičů i z nezanedbatelného poklesu příjmů.

Stres kvůli pandemii? Pomůže vzájemná podpora, nadhled a zodpovědnost

Škola je pro děti zázemím

Ve škole se děti seznamují s vrstevníky, učí se samostatnosti a zodpovědnosti, učí se komunikovat, získávají sociální návyky. Škola je pro děti určitou jistotou, zázemím, společnou přípravou na život. Teď jsou ale děti doma a znovu se učí na dálku, ze svých pokojíčků a obýváků. Své učitele a kamarády zdraví do monitorů a mobilů, v rámci video lekcí. Někteří rodiče dokonce pochopili online výuku svých prvňáčků jako příležitost, jak jim vylepšit známky či reputaci u paní učitelky. Neváhají za ně napsat úkol nebo jim šeptem radit při video lekcích z druhé strany monitoru. Ano, i takhle vypadá online výuka v leckteré domácnosti. Že to ale po návratu do lavice budou mít děti o to těžší, jim momentálně zřejmě nikdo nevysvětlí.

Distanční výuka někoho přivádí k šílenství, jiným zase vyhovuje

Podle odborníků se může distanční výuka a vše, co s ní souvisí, podepsat na dětské psychice negativně, nejde však o pravidlo. Jako všechno ostatní, i distanční výuka působí na každého jinak a záleží také na tom, jak ji vnímají rodiče. Někteří jsou z nutnosti používat denně poměrně dlouhou dobu počítače nebo tablety doslova nešťastní a ve stresu, což pak na dítě příliš pozitivně nepůsobí. Podle učitelů se ale některé děti díky online výuce i zklidnily, protože mohly pracovat svým tempem a nepociťovaly stres, který je obvykle přepadá ve škole z typických podnětů - zvonění, nárazové zkoušení, neohlášené písemky, výsměch spolužáků apod. Je samozřejmě sporné, jak spravedlivé a objektivní je v tomto případě známkování a celkové hodnocení žáků a studentů. Odborníci se však shodují v tom, že do budoucna může mít dlouhodobější uzavření škol dopad jak negativní, tak i kladný. A to jednoduše proto, že každý je jiný, každé dítě celou situaci vnímá jinak, a rozhodně jinak než my, dospělí.

Generace sněhových vloček aneb jací lidé nám vyrůstají pro budoucnost? 

Autor: Veronika Tůmová

Jak se správně starat o roušky?
Výběr správného kartáčku a ústní sprchy může zlepšit váš celkový zdravotní stav!

Další články