Děti a pyrotechnika: Pravidla bezpečnosti a na co si dát pozor
Blíží se oslavy konce roku, které jsou již tradičně spojeny s nákupem zábavní pyrotechniky. Ohňostroje a petardy k silvestrovskému veselí neodmyslitelně patří, bohužel si každoročně vyžádají řadu zranění, z nichž některá mají i trvalé následky. Jak se chovat opatrně? A jak ochránit své děti?
Pyrotechnika je nebezpečná a není určena pro děti, minimálně do patnácti let věku, ani pokud je prodávána pod označením dětská zábavní pyrotechnika. Jasné pravidlo, ať se nám to líbí nebo ne. Každoročně totiž dochází k nehodám a úrazům v důsledku neodborného a neopatrného zacházení s pyrotechnikou, a postiženými jsou v největším měřítku děti a mladiství.
Jak nakupovat zábavní pyrotechniku? Sledujte označení a srozumitelnost návodu
Pokud jste milovníky zábavní pyrotechniky a hodláte i letos předvést svým sousedům velkolepou show, osvojte si několik základních pravidel o nákupu a manipulaci se zábavní pyrotechnikou. Na trhu je k dostání široká škála zábavní pyrotechniky a je důležité umět poznat kvalitu. Nakupujte pouze certifikované výrobky. Na každém výrobku musí být především čitelný a dobře srozumitelný návod v češtině a další nezbytné informace včetně bezpečnostních opatření. Většina výrobků zábavní pyrotechniky patří do rukou pouze osob starších osmnácti let, a rodiče by měli hlavně během silvestrovských oslav na své děti v tomto směru dohlédnout.
Věkové kategorie pro použití zábavní pyrotechniky
Rozlišujeme tři věkové kategorie pro bezpečné užití zábavní pyrotechniky:
• Kategorie F1 (od 15 let) – třaskající granule, bouchací kuličky, vánoční prskavky
• Kategorie F2 (od 18 let) - rakety, fontány, prskavky
• Kategorie F3 (pouze při splnění odborné způsobilosti) - svatební ohňostroje, barevné mohutné/gradující kytice (světlice), pískající chvosty, stříbrné třpytky
Zásady správného zacházení se zábavní pyrotechnikou
K manipulaci s pyrotechnickými výrobky je vždy nutné přistupovat s rozmyslem a velkým respektem. Neopatrnost se v tomto směru rozhodně nevyplácí. Pokud chcete petardy a rachejtle předvádět dětem, držte je v bezpečné vzdálenosti a rozhodně jim nedávejte žádné rachejtle do ruky. Nemanipulujte s pyrotechnikou, pokud jste pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Veškerou pyrotechniku odpalujte pouze na otevřeném prostranství, v bezpečné vzdálenosti od lidí, domů i zvířat. O správném a bezpečném chování na místě, kde je odpalována zábavní pyrotechnika, důrazně poučte i své děti. Zábavní pyrotechnika může uškodit i těm nejmenším, stačí jen chvilka nepozornosti. V zábavní pyrotechnice, například v prskavkách, jsou obsaženy jedovaté sloučeniny baria a stroncia. Při podezření, že dítě prskavku olízlo, nebo dokonce kousek snědlo, okamžitě odstraňte zbytky prskavky z jeho úst a volejte lékaře.
Bezpečnostní postup při selhání odpalu
Pyrotechnické výrobky nakoupené na konec roku ukládejte mimo dosah dětí. Pamatujte na to, že při hoření pyrotechnických směsí vzniká teplota až několik tisíc stupňů Celsia a při selhání odpalu je vždy nutné počkat minimálně deset i více minut, než budete v manipulaci pokračovat. Závadnou zábavní pyrotechniku, která při pokusu o odpálení selhala, zlikvidujte v souladu s návodem k použití.
Zdroj: www.modrahvezdazivota.cz, www.sancedetem.cz
Autor: Veronika Tůmová