Sauna pro každého
Pojem sauna či saunování dnes není nikomu cizí. Jedná se o ozdravnou proceduru a relaxaci. Víte ale také, že existuje několik forem saunování, které se liší svým charakterem, technickými aspekty a také tím, pro koho jsou určeny? Vyberte si pro sebe nejvhodnější způsob saunování.
Suchá sauna
Nejčastěji se setkáváme se suchou saunou. Její princip spočívá v pravidelném střídání fází prohřívání a ochlazování. Teplota prohřívárny je regulována od 80 do 105°C, přičemž za optimální se považuje 86°C ve výšce 175 cm od země. Relativní vlhkost vzduchu je pouze 10%, což vede ke zvýšenému pocení, tím pádem i k intenzivnějšímu způsobu saunování.
Má příznivý vliv na řadu tělesných orgánů, např. na kůži, kardiovaskulární a neurovegetativní systém, pohybový aparát, dýchací cesty a psychiku. Kvůli vysokým teplotám je tento druh saunování určen pouze zdravým jedincům.
Finská sauna
Finská sauna se oproti české suché sauně liší ve zvyšování vlhkosti vzduchu poléváním horkých kamenů vodou, často i s aromatickými esencemi. Finská sauna je také typická pro své nevšední rituály. Nejoblíbenějším je medový ceremoniál, při němž si návštěvníci potírají celé tělo rozehřátým medem. Kůže pak zůstává velmi hebká a vláčná.
Mezi hlavní výhody finské sauny patří posílení vlastních obranných sil organismu, péče o pleť a navození přirozené fyzické a psychické rovnováhy.
Parní sauna
Nevyhovuje-li vám vysoká teplota klasické sauny, je zde alternativa v podobě parní sauny, která je původně známá jako turecká lázeň. Často bývá součástí různých wellness zařízení a veřejných bazénů. Teplota v parní sauně se pohybuje mezi 43 až 46°C. Relativní vlhkost vzduchu je prakticky stoprocentní.
Parní sauna má pozitivní vliv na rozšiřování cév, dokonalejší cirkulaci krve a napomáhá při onemocnění dýchacích cest a revmatických potížích. Rovněž působí ozdravně na pleť, kterou zbavuje nečistot.
Biosauna
Novinkou v oblasti saunování je biosauna. Jedná se o kombinaci finské a parní sauny, kdy je kabina vyhřívaná na 60°C a relativní vlhkost vzduchu dosahuje 60 %.
Biosauna je vhodná zejména pro kardiaky, protože nedosahuje tak vysokých teplot jako sauna finská, a současně slouží k ozdravným procesům horních cest dýchacích.
Infrasauna
V neposlední řadě je třeba zmínit infrasaunu, která je založena na principu prohřívání lidského těla infrazářením pomocí speciálních keramických zářičů. Při této formě saunování se prohřívá nejen povrch těla, ale teplo proniká i do hloubky tkáně a dochází k rychlejšímu prohřátí. Oproti klasické sauně je teplota vzduchu výrazně nižší (cca 60°C), což je vhodné zejména pro lidi, kteří ze zdravotních důvodů nemohou navštěvovat suchou saunu.
Mezi hlavní účinky infrasauny patří redukce váhy, podpora krevního oběhu a kardiovaskulárního systému, zotavení pokožky, zlepšení imunitního systému a odbourání stresu a únavy.
Na závěr je nezbytné uvědomit si, že některá onemocnění do sauny vůbec nepatří. Poraďte se proto se svým ošetřujícím lékařem, než saunu poprvé navštívíte.
Jaká forma saunování je vaše nejoblíbenější? Podělte se o své zkušenosti a zážitky.
Autor: Pavla Gazdová