Relaxace v průběhu každého dne
Pokud si v průběhu dne nenaleznete ani chvilku na odpočinek a čas sami na sebe, je možné, že na sobě po čase začnete pociťovat nepříjemné důsledky každodenního shonu, stresu a uspěchaného životního stylu. Bolest těla může být jedním z varování, že si nedopřáváme nutný odpočinek a přepínáme se.
Pokud jste permanentně ve stresu, můžete na sobě pozorovat jeho mnohé negativní důsledky. Ty jsou patrné nejen na fyzickém stavu vašeho těla. Může se objevit řada psychosomatických onemocnění - časté bolesti hlavy a zad, nespavost či třeba nechutenství. Utrpět může také váš stav psychický.
Je tedy zapotřebí dopřát si činnost, která vás příjemně naladí a dodá ztracenou dobrou náladu a optimismus.
Můžete si sami nalézt činnost, která na vás příjemně zapůsobí (procházka, tvořivá činnost, večer strávený s partnerem) či vyzkoušet některé z následujících relaxačních technik.
Dechová cvičení
Klidným dýcháním je možné ovlivnit chování vnitřních orgánů i aktuální pocity. Při relaxaci se využívá břišní dýchání. Je třeba se na něj plně koncentrovat, ignorovat veškeré rušivé podněty a zcela se uvolnit.
Nejprve se pomalu a zhluboka nadýchněte nosem, nádech směřujte do břicha a v duchu počítejte. Následně zadržte dech na zhruba stejnou dobu, jakou trval nádech. Nosem klidně vydýchněte, opět za doprovodu počítání.
Autogenní trénink
Otcem této techniky je německý lékař J. H. Schulz. Jde při něm o postupné navozování pocitů tíhy a tepla v různých částech těla. Poté je zklidněna srdeční a dechová činnost, navozen pocit příjemného tepla v oblasti břicha a chladného čela.
Do relaxace mohou být začleněny i vlastní autosugestivní formulky. Pomocí těch si můžete říkat a postupně do svého života začlenit pocity či potřeby, které momentálně vyžadujete.
Jacobsenova relaxace
Tato metoda pracuje s uvolněním svalstva. Nejdříve je nutné naučit se rozlišovat mezi stavem napětí a stavem uvolnění. Zprvu se cvičí relaxování ruky, kdy střídáte stav napětí a uvolnění a soustředíte se při tom na své pocity a na dění ve vašem těle. Následují další skupiny svalů – svaly na hlavě (obličejové svaly), svaly jazyka a krku, ramen, zad, břicha a hrudníku a nakonec probíhá relaxace celého těla.
Odpočinek pro namáhané nohy
Zejména pokud máte sklony k tvorbě křečových žil, je dobré v průběhu dne – i přes veškeré pracovní povinnosti – dopřát svým nohám nutný oddych. V době, kdy je to jen trochu možné, choďte bosi. Alespoň na chvíli odhoďte boty doma nebo na zahradě.
Nohám dopřejete příjemné uvolnění, pokud je umístíte do zvýšené polohy. Při čtení knížky či při sledování televize si pod nohy dejte alespoň polštář či jiný podklad pro vyvýšení nohou. Někdo si tento luxus může dopřát i v práci, zout si boty a na chvíli vyhodit nohy na stůl. Lidem, kteří jsou pod neustálou kontrolou nadřízených, však toto doporučit nelze.
Dopřejte si sprchu či masáž
Při sprchování střídejte teplou a studenou vodu. Taková sprcha vás probere a dodá sílu. Zejména vaše nohy budou při této proceduře velmi spokojené. Sprchu zakončete studenou vodou.
Velmi příjemná je i masáž chodidel, kterou si můžete dopřát sami či si vzít na pomoc svého partnera. V prodeji je dnes již celá řada masážních olejů. Vybrat tedy můžete přesně ten, který vám bude co možná nepříjemnější.
Autor: Michaela Holá