Pozitivní účinky saunování
Pro milovníky tepla je sauna jistě velmi lákavým místem. I když venku zuří mráz, prohřejete se zde opravdu důkladně a také prospějete svému zdraví – po fyzické i duševní stránce. Není jisté, kde přesně sauna vznikla, ale její popularita zejména v severských zemích je dnes všeobecně známá. Především Finové patří k velkým milovníkům sauny a sauna je zde zcela běžnou součástí bytu.
Blahodárný vliv má saunování na klidnější činnost srdce, uvolnění dýchacích cest, zmírnění bolesti kloubů a svalů. Návštěvou sauny prospíváte též své duševní pohodě, kdy dochází k ústupu nervozity či případné migrény. Tělo se zde silně okysličuje, rozšiřují se kožní póry a cévy, nastane tedy lepší dýchání kůže a prokrvení končetin.
Díky silnému pocení jsou z těla vylučovány též škodlivé látky. Při pravidelném saunování vám bude pozitivním výsledkem celková otužilost těla a vyšší odolnost proti infekcím. Saunování má také příznivý kosmetický účinek, zlepšuje se vláčnost kůže, její svěžest i vzhled.
Před vstupem do sauny se nejprve důkladně omyjte mýdlem. Obvyklou zásadou je, že do sauny vstupujeme nazí, což je nejvhodnější právě z důvodu vylučování toxických látek z těla. Odložte též raději veškeré šperky a hodinky. Do sauny je vhodné vzít si ručník, na který usednete či se na něj položíte. Právě poloha vleže je zde doporučována, protože svaly jsou při ní krásně uvolněné. Doporučovaná délka saunování je asi 15 minut, pro děti zhruba 5 - 10 minut.
V sauně je patrný teplotní rozdíl, který může dosahovat až 25°C. Od země směrem výše se teplota pohybuje od 80 °C až po 105 °C. Ze začátku je tedy lepší sednout si na nejnižší místo. Samozřejmě nemusí být pobyt v sauně všem příjemný, proto pokud byste se necítili dobře, je lépe saunu opustit a nepřemáhat se. Před odchodem ze sauny chvíli poseďte na nejnižší lavici.
Po opuštění saunovací místnosti si nejprve opláchněte rukama obličej, ze začátku můžete vynechat ochlazení v bazénu. Pokud se pro vstup do bazénu rozhodnete, vstupujete do něj po schodech, nikdy do něj neskákejte. Až se budete cítit řádně ochlazeni, můžete se opět vrátit do sauny. Vhodné je opakování celého cyklu třikrát - třikrát ohřátí a třikrát ochlazení.
Na závěr se osprchujte vlažnou vodou, tentokrát bez použití mýdla nebo šamponu, a to z toho důvodu, aby nedošlo k podráždění pokožky. Osušte se a setrvejte v odpočívárně.
Po saunování nezapomeňte doplnit tekutiny, např. pomocí minerálek či neslazených ovocných a zeleninových šťáv. Jestliže jste se rozhodli navštívit saunu i s dětmi, měli byste to zprvu pojmout spíše jako hru a jen krátké seznámení s celou procedurou. Pokud by dítě projevovalo neklid, nebo se mu zde vyloženě nelíbilo, jistě není na místě ho do něčeho nutit a prostor v klidu opusťte.
Optimální doba pro návštěvu sauny je v podvečer a za doporučenou frekvenci bývá považováno saunování jedenkrát týdně. Během půl hodiny zde můžete vypotit asi půl litru vody, což se samozřejmě na úbytku váhy projeví, ale tyto tekutiny brzy opět doplníte. Ke zmenšení tukové zásoby tedy nedochází.
Není vhodné navštěvovat saunu při virózách a zánětlivých onemocněních, kardiovaskulárních chorobách, horečce, po vydatném jídle či nalačno, s žízní nebo po vyčerpávající námaze. Rovněž po požití alkoholu, který by mohl rozhodit běžné chování organizmu. Je třeba respektovat fakt, že saunování není pro každého, a pokud máte nějaké pochybnosti o vhodnosti právě při vašem zdravotním stavu, měli byste se poradit s lékařem.
Máte rádi saunování?
Autor: Michaela Holá