Mastektomie - odstranění karcinomu prsu
Rakovina prsu – jedna z nejhorších diagnóz v životě ženy. Řešení s názvem mastektomie – chirurgické odstranění nádoru (karcinomu prsu) většinou zahrnuje i odstranění celé mléčné žlázy spolu s bradavkou a dvorcem.
Psychická stránka ženy po provedení mastektomie může z pochopitelných důvodů utrpět stejně nebo možná i víc než fyzická. Nemoc sama i její průběh a možné komplikace spojené s léčbou znamenají těžký a ne vždy úspěšný životní boj.
Druhy mastektomie
Podle výsledků vyšetření, které odhalí velikost nádoru, jeho typ a rozšíření, rozhodne lékař o jednom z několika typů mastektomie.
Parciální mastektomie
Zákrok, ve kterém jde o vyjmutí samotného nádoru spolu s okolní tkání, a prs zůstává zachován.
Totální mastektomie
Je nutné odstranit celý prs i s uzlinami v podpaždí.
Radikální mastektomie
Odebírá se celý prs s velkou většinou, někdy i všemi uzlinami z podpaždí.
Méně obvyklé typy mastektomie:
- Subkutánní mastektomie – náročná operace a zákrok zachovávající prsní bradavku, zvyšuje však riziko recidivy nádoru
- Segmentální mastektomie – odstranění části prsu vzhledem k velikosti karcinomu
- Mastektomie s rekonstrukčním plastickým zákrokem – operace přizpůsobená následnému zavedení prsního implantátu
- Profylaktická mastektomie – karcinom bývá dědičnou záležitostí a vyskytne se už v mladém věku ženy
Pooperační léčba
Chirurgickým zákrokem teprve začíná dlouhý a náročný proces konzervativní léčby, např. radioterapie, se kterou se pacientka může setkat už před operací, cytostatická terapie (chemoterapie), nebo hormonální terapie.
Možné komplikace
Pooperační stav může zkomplikovat:
- infekce - léčí se většinou podáváním antibiotik a zavedením drenáže
- fantomové bolesti – vyskytují se po různých typech amputace
- psychický stav pacientky - vyrovnat se ztrátou symbolu ženskosti nebývá jednoduché
Psychika ženy po mastektomii
Kromě obvyklého strachu z operace a z následných nezbytných a často nepříjemných terapií, je nutné srovnat se s faktem tělesné a estetické změny. Ženu mohou přepadat pocity méněcennosti, obavy o znovuzačlenění do společnosti, navazování nových vztahů a tím i o reprodukci. Srovnat se s tak radikální změnou často ženě nepomůže ani fakt, že jí operace zachránila život. Pravidelné konzultace s psychologem jsou tak součástí následné rehabilitace, podporu a pochopení by však žena měla najít hlavně ve svém nejbližším okolí.
Rehabilitace po odstranění prsu
V rámci rehabilitace se žena učí důležitá dechová cvičení a také pohyby v oblasti ramen a hrudníku. Nutný je dostatek odpočinku. Nezbytné jsou dostatečné informace o možnostech rekonstrukce prsu nebo prsních implantátech a - jak už bylo řečeno - psychická podpora. Po celkovém zhojení rány následují pravidelné kontrolní návštěvy gynekologa a chirurga.
Z pohledu celosvětového měřítka žen se zhoubnými nádory prsu nijak rapidně nepřibývá, situaci se podařilo stabilizovat pravděpodobně díky dostatečné prevenci a informovanosti, uvědomění si důležitosti pravidelných lékařských prohlídek v pozdějším věku a hlavně povzbuzování žen v nutnosti samovyšetření. Postupy samovyšetření prsu vám popíšeme v některém z příštích článků.
Autor: Veronika Tůmová