Světový den boje proti rakovině
Dnešní den, 4. únor, je od roku 2000 Světovým dnem boje proti rakovině. Po celém světě se konají vědecká sympozia zaměřená na výzkum a prevenci rakoviny, setkávají se lidé, kteří proti této zákeřné chorobě bojují.
Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás i ve světě. Každý rok zemře na rakovinu více než sedm milionů lidí a ročně je diagnostikováno téměř 11 milionů nových případů. U většiny nádorových onemocnění je patrný vliv prostředí a životního stylu. Statistiky navíc ukazují, že 43 % případům rakoviny se dá předejít zdravým životním stylem osvojeným v dětství.
Letošní Světový den boje proti rakovině je zaměřen na možnosti aktivní prevence rakoviny.
V letech 1986 - 2000 realizovaly zakládající země Evropské unie program Evropa proti rakovině. Tento program omezil výskyt rakoviny a snížil úmrtnost na některé zhoubné nádory.
Byl také sepsán Evropský kodex proti rakovině - jedenáct zásad, jejichž dodržováním lze snižovat riziko rakoviny.
Evropský kodex proti rakovině
Celkový zdravotní stav lze zlepšit a mnohým úmrtím na rakovinu lze zabránit, když si osvojíme zdravější životní styl.
- Nekuřte! Pokud kouříte, přestaňte. Pokud nemůžete přestat, nekuřte v přítomnosti dětí.
- Vyvarujte se obezitě.
- Denně vykonávejte nějakou fyzickou činnost.
- Jezte denně více různých druhů ovoce a zeleniny, alespoň v pěti porcích. Omezte příjem potravin obsahujících živočišné tuky.
- Jestliže pijete alkohol, pivo, víno nebo koncentráty, omezte konzumaci na dva nápoje denně (jste-li muž) a na jeden (jste-li žena).
- Nevystavujte se nadměrnému slunečnímu záření. Zvláště důležité je chránit děti a mladistvé. Ti, kdo mají sklon se rychle spálit, se musí chránit během celého života.
- Dodržujte přesně pravidla ochrany před známými rakovinotvornými látkami. Dodržujte všechny zdravotní a bezpečnostní předpisy při styku s látkami, které mohou způsobit rakovinu. Dodržujte směrnice radiační hygienické služby. Programy veřejného zdravotnictví, které mají preventivní význam nebo zvyšují pravděpodobnost jejího vyléčení.
- Ženy od 25 let by se měly zapojit do skreeningu děložního hrdla v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.
- Ženy od 50 let by se měly zapojit do mamárního skreeningu v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.
- Ženy a muži od 50 let by se měli zapojit do skreeningu tlustého střeva a konečníku v programech se zajištěnou kontrolou kvality.
- Účastněte se očkovacích programů proti infekci způsobené virem hepatitidy B.
Přečtěte si o rakovině na Zdravě.cz:
Rakovina - zákeřné a obávané onemocnění
Rakovina kůže - strašák naší společnosti
Rakovina tlustého střeva - smutné prvenství Čechů
Rakovina plic - nebezpečí nejen pro kuřáky
Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění
Prevence proti rakovině děložního čípku
Autor: Zdravě.cz