Hodgkinův a non-Hodgkinův lymfom - nemoc, která postihla i Karla Gotta
Lymfom je vážné nádorové onemocnění mízních (lymfatických) uzlin. Dělí se na Hodgkinovy lymfomy, které nesou název po svém objeviteli Thomasu Hodgkinovi, a non-Hodgkinovy lymfomy, které známe pod zkratkou NHL, těch je celá řada. Určit přesný typ lymfomu je možné pouze podrobným mikroskopickým či imunologickým vyšetřením, provádí se i další vyšetření postižené uzliny či jiné tkáně.
Co je Hodgkinův a non-Hodgkinův lymfom?
Hodgkinův lymfom se vyskytuje častěji u velmi mladých mužů, a to ve věku od deseti do třiceti let. Objeví se v mízních uzlinách, odkud se nádorové buňky velmi rychle rozšíří do okolních tkání a celého těla. Jde o tzv. systémové nádorové onemocnění. Non-Hodgkinův lymfom může propuknout v jakékoliv tkáni s přítomností lymfocytů (bílých krvinek). Kromě uzlin tak může postihnout např. štítnou žlázu, zažívací trakt, mozek, kůži, játra, slezinu, plíce, kosti, ledviny, kostní dřeň, oči nebo varlata. Vyskytují se v jakémkoli věku, opět častěji u mužů. O těchto lymfomech můžeme také hovořit jako o skupině onemocnění, která způsobují rakovinu krve.
Non-Hodgkinův lymfom a dělení podle stupně malignity (zhoubnosti)
Tyto druhy lymfomů se dělí na NHL s nízkým a s vysokým stupněm zhoubnosti. NHL s vysokým stupněm zhoubnosti jsou velmi agresivní, způsobují řadu vážných potíží, vyžadují intenzivní a razantní léčbu a v jejím důsledku jsou vyléčitelné. NHL s nízkým stupněm malignity jsou tzv. indolentní, jejich průběh je daleko pomalejší a pacient o této nemoci nemusí celé roky vědět. I v tomto případě organismus obvykle dobře reaguje na způsob léčby. Nemoc má však tendenci k recidivě, léčbu je nutné opakovat a dlouhodobá prognóza není pozitivní.
Rakovina mízních uzlin - příčiny, příznaky a léčba
Příčiny vzniku lymfomů nejsou přesně známy. Předpokládají se dědičné vlivy, poruchy funkcí imunitního systému či virus, který způsobuje mononukleózu. Buňky lymfatického systému se změní na nádorové a začnou se nekontrolovatelně množit. Postižená uzlina se zvětšuje a ztrácí původní funkci. K prvním příznakům patří nebolestivé zvětšení mízní uzliny, nejčastěji na krku, ale i v tříslech či v podpaží, dále pak v oblasti hrudníku, břicha nebo pánve. K celkovým příznakům patří opakované vysoké horečky, noční pocení, kašel a dušnost, únava, hubnutí, slabost, bolest uzlin, svědění kůže a otoky. Lymfomy patří v současnosti k dobře léčitelným a často vyléčitelným nádorovým onemocněním. Léčba spočívá v kombinaci protinádorové chemoterapie a radioterapie. Podle celkového stavu a věku pacienta, typu lymfomu a klinického stadia nemoci lékař určí intenzitu léčby i podávání léků.
Karel Gott byl diagnostikován s onemocněním NHL
S výše popsaným nádorem mízních uzlin byl před několika dny diagnostikován zpěvák Karel Gott (76). Stalo se tak při operaci náhlé břišní příhody poté, co se jeho zdravotní stav náhle zhoršil a byl převezen do pražského IKEMU. Podle vyjádření manželky Ivany byl poté převezen na specializované hematologické oddělení I. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde nyní podstupuje intenzivní, náročnou onkologickou léčbu s pomocí těch nejmodernějších prostředků. Stejně jako všichni fanoušci, přátelé a rodina, i my přejeme nepřekonatelnému českému slavíkovi brzké a především úplné uzdravení.
Na tento typ onemocnění zemřel v pouhých třiceti letech komik Jiří Grossmann, dnes je však medicína mnohem dál, o čemž svědčí i vyhraný boj herce Jiřího Bartošky s touto nemocí. Karel Gott má podle všeho velkou šanci na uzdravení a palce mu drží bezpochyby celá republika.
Zdroj: www.ordinace.cz, www.extra.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová