Premenstruační syndrom – běžný úděl žen?
Všechny nejspíš víme, o čem je řeč, když se řekne premenstruační syndrom (PMS). Mnohé z nás v době krátce před menstruací trpí alespoň několika příznaky. Co se s námi v tomto období děje, a proč s námi mnohdy není k vydržení?
Přestože je známo mnoho příznaků, příčinu zatím nikdo neurčil docela přesně. Je jisté, že premenstruační syndrom je výsledkem mnoha faktorů, které se podílí na jeho vzniku, např. stres, hormonální změny, potraviny a životospráva. V plodném věku se s určitou formou premenstruačního syndromu setkáváme téměř všechny.
Fyzické příznaky PMS
- tlak, bolest a křeče v podbřišku
- silné bolesti hlavy, únava
- citlivost a napětí v prsou
- problematická pleť, akné
- zvýšená chuť k jídlu, přírůstek váhy
- zácpa nebo průjem
- pocit plnosti
- otoky končetin
Psychické příznaky PMS
- deprese a stavy úzkosti
- nevysvětlitelná plačtivost a lítostivost
- prudké změny nálad, výbušnost, agrese
- nespavost, poruchy spánku
- neschopnost soustředit se
- nechuť ke kontaktu s okolím
Kdy jít ke gynekologovi
Ženy mohou trpět těmito příznaky natolik silně a nezvladatelně, že musí změnit svůj dosavadní životní a pracovní rytmus. Může tak docházet ke zbytečným konfliktům s ostatními lidmi doma i v zaměstnání, rozhodně není moudré dělat v této době závažná rozhodnutí.
Negativní vliv premenstruačního syndromu na normální běh života ženy však není banalitou, kterou můžeme přehlížet a podceňovat a snažit se ji jen vydržet. Dochází-li k těžko zvladatelným stavům pravidelně, nebo trvají-li dlouho, např. i mimo průběh menstruace, je nutné navštívit odborníka.
Stejně tak vyhledejte lékaře v případě, že dochází k velmi silnému a dlouhodobému krvácení a silným křečím. Může tak být včas zabráněno jiným, závažnějším zdravotním problémům.
Pomůže nám hormonální antikoncepce?
Správně zvolená hormonální antikoncepce bývá jedním z řešení. Dokáže tlumit nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu a srovnat hladinu hormonů. Používá se např. jednorázová antikoncepce se stále stejným množstvím hormonů, nebo např. přípravky obsahující hormon drospirenon, zabraňující zadržování přebytečné vody v těle a způsobující nepříjemné pocity plnosti a nafouknutí.
Použití hormonální antikoncepce však není vhodné v případě, máte-li zdravotní problémy jako je vysoký krevní tlak, jaterní choroby, nebo chystáte-li se v nejbližší době otěhotnět.
Jak si můžeme pomoci samy?
Obvykle už samy nejlépe víme, co nám v těchto dnech pomůže cítit se lépe a co naopak zhoršuje náš stav. Někdo vyhledává klid a samotu, někomu vyhovuje být fyzicky aktivní. Určitě bychom však měly v tuto dobu omezit kouření, alkohol i kofein – látky zhoršující příznaky PMS.
Je vhodné dodržovat pitný režim a jíst dostatek zeleniny, ovoce a mléčných výrobků. Dopřát si dostatečně dlouhý spánek a pravidelný odpočinek. Poraďte se v lékárně o užívání potravinových doplňků, např. s obsahem vápníku, hořčíku a vitamínů, zkusit můžete také bylinné čaje.
Doporučuje se také mírně cvičit, např. s použitím relaxačních míčů, vhodná je také jóga a relaxační masáže.
Autor: Veronika Tůmová