zdroj: istockphoto.com
Porod

Poporodní deprese

Michaela Holá
07.11.2008

Pokud se ženy – matky zeptáte na nejdůležitější okamžik jejího života, s velkou pravděpodobností se rozhovoří právě o narození svých potomků. Jedná se o velmi silný zážitek a převrat v životě, který však může přinést i nečekané obtíže. Příchod malinkého nového člena rodiny by měl být radostným okamžikem, ale nemusí vždy vše probíhat tak, jak by okolí novopečené maminky očekávalo.

Porod má dalekosáhlé účinky na psychiku ženy a v jejím stavu lze po této události klasifikovat více možných fází. Některé ženy s chutí přijmou roli matky a jsou naplněné štěstím, zažívají pocity radosti či přímo euforie. Běžným projevem po porodu je tzv. poporodní blues, kdy se u žen vyskytuje plačtivost, úzkost, nižší sebedůvěra a psychické rozladění. Tyto příznaky obvykle po pár dnech vymizí. Dalším stupněm, ke kterému může po porodu dojít, je právě postnatální deprese a ve vážnějším případě též laktační psychóza.

Poporodní deprese může vzniknout na podkladě změn hormonální hladiny a také prostého vyčerpání, únavy. Mezi možné příčiny se uvádí i dlouhotrvající obtížný porod, zdravotní komplikace matky či dítěte nebo další starosti, které rodičku trápí. Za rizikovou skupinu žen jsou tedy označovány ty, které již dříve měly depresivními stavy či přímo poporodní depresi u předchozích dětí, ženy zažívající komplikované těhotenství a porod, příliš mladé či naopak již starší matky, ženy v obtížné sociální či finanční situaci a ty, u nichž byl problém s otěhotněním.

Deprese může mít více podob, různou intenzitu a délku trvání. Obvykle se objevuje 6-12 týdnů po porodu. Může se jednat jen o krátkodobý problém či přímo o psychické onemocnění. Mezi příznaky lze uvést únavu, smutek, podrážděnost, strach, úzkost, nechutenství či naopak nadměrnou konzumaci jídla, vztek, pocity selhání a nerozhodnost. K tomuto výčtu se často následně přidružuje též sociální izolace. Ženy mají pocit, že ke svému dítěti nic necítí, , že je nedokáží milovat a starat se o něj. V hlubokých depresích je třeba myslet i na riziko možného ublížení, ať již sobě či novorozenému dítěti.

Postnatální deprese se v dnešní době již netýká jen žen. Odborníci se přiklání k názoru, že tím, že se muži více účastní příchodu miminka na svět a sdílí veškeré rodičovské povinnosti, může i u nich propuknout toto onemocnění.

Jako nejdříve nastupující pomoc se jeví podpora přátel a dalších blízkých lidí. Při dlouhodobějším trvání potíží je jistě na místě vyhledat odbornou pomoc. K pocitům studu z návštěvy lékaře není důvod a čím dříve se na něj žena obrátí, tím lépe. Využívá se zde zejména psychoterapie a také medikamentózní léčby. Jistě stojí za to překonat tento stav po porodu a pak si již naplno užívat rodičovství se všemi jeho aspekty, všemi radostmi, milými překvapeními, nečekanými proměnami a jen drobnými běžnými starostmi.

Autor: Michaela Holá

Posilte svaly, cvičte kliky
Tajemství aromaterapie

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Co je to bolest ?
Bolest a další příznaky

Co je to bolest ?

18.03.2009

Bolest je subjektivně vnímaným nepříjemným senzorickým a emočním prožitkem vyvolaným skutečným či potenciálním poškozením tkáně nebo psychologickými faktory. Je všeobecně dobře zná ...