Císařský řez - historie a současnost
Císařský řez je porodnická operace, při níž je dítě chirurgicky vyjmuto z dělohy matky pomocí otevření břišní stěny. Tato operace se stává nejčastěji prováděnou operací vůbec. U nás se tímto způsobem narodí každé páté dítě, přestože české zdravotnictví zatím neuznává možnost provedení císařského řezu pouze v důsledku přání matky.
Počet provedených císařských řezů je rok od roku vyšší. Provádí se buď plánovaně, nebo v důsledku náhlých, vážných komplikací při spontánním porodu.
Císařský řez v historii
První pokusy o císařský řez prováděli už staří Egypťané. Jejich metody bohužel neznáme, je však zřejmé, že v té době se jednalo o vyjmutí plodu z těl mrtvých matek. Římský císař Pompilius kdysi prý vydal zákon, podle kterého nesměla být zemřelá těhotná žena pohřbena dřív, dokud ji nebyl plod vyjmut z těla, a to pro případ, že by ještě byla šance na jeho záchranu. Zachránit nenarozené dítě bylo jediným důvodem k provedení císařského řezu až do 16. století. První úspěšně provedené operace popsal ve své knize francouzský lékař F.Rousset, který také zavedl název "císařský řez".
Až do 19. století však při operacích tohoto typu přetrvávala velmi vysoká úmrtnost. Důvodem byla obvykle otrava krve nebo vykrvácení. Teprve od konce 19. století, kdy byla objevena celková anestezie, byly definovány principy antisepse a přesné indikace k provedení císařského řezu, spolu se stále se zdokonalující technikou šití operačních ran, začala úmrtnost rodiček masivně klesat.
Důvody, které mohou vést k provedení císařského řezu
I k naplánovanému provedení císařského řezu musí operatéra vést vážné důvody. V některých zemích jej ženy upřednostňují pouze proto, aby se vyhnuly porodním bolestem. Tak je tomu např. v USA.
Nejčastější důvody pro porod císařským řezem:
- Nedostatečné zásobení plodu kyslíkem
- Úzká pánev rodičky
- Opakovaný císařský řez a operace na děloze
- Vícečetné těhotenství
- Infekce v porodních cestách nebo na genitáliích matky
- Předčasné odloučení placenty
- Poloha plodu koncem pánevním
- Srdeční vady či jiná vážná onemocnění rodičky
- Plod s velmi nízkou porodní hmotností (750-1500g)
- Akutní tíseň plodu aj.
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová