Děti a saunování: Kdy vzít dítě poprvé do sauny a na co dávat pozor
V zimních dnech, kdy zachumlaní od hlavy až k patě neustále čelíme rýmám a kašlům, si většina z nás ráda dopřeje trochu toho hřejivého uvolnění v sauně. Jak je to ale se saunováním u dětí? Přináší i jim jen samá pozitiva, nebo jim sauna může i ublížit? Rozhodně je třeba dbát zvýšené opatrnosti a zejména pro děti mladší deseti let určitě vybírat sauny s nižší teplotou.
Sauna pro zdraví i pro zábavu
Saunování má na náš organismus mnoho blahodárných účinků, posiluje naši imunitu, stimuluje kardiovaskulární systém a pomáhá nám zbavovat se i některých virových infekcí. Saunování prospěje vašemu dítěti stejně jako vám samotným, jen je třeba jít na to s rozumem a nic neuspěchat. Saunování dětí není třeba se bát, cílem saunování je vyplavení odpadních a nežádoucích látek z organismu. Vysoká teplota a následné ochlazení je při dodržení určitých pravidel výborným tréninkem pro dětský imunitní systém, který pak lépe odolává nemocem a především nachlazení. Jde o zcela přirozený a bezpečný způsob, jak nejen sobě, ale i dítěti zvyšovat přirozenou imunitu. Užívejte si saunování společně, ať tuhle novou zkušenost dítě vnímá především jako zábavu!
Do sauny s miminkem – ano či ne?
I když vy sami saunování milujete, na dítě nespěchejte. Odborníci se shodují v tom, že se saunováním bychom měli u dítěte počkat alespoň do tří měsíců věku, v takovém případě pak dbát maximální opatrnosti, hlídat teplotu vzduchu a čas saunování zkrátit na minimum. Týká se to však maminek, které by na saunování svého kojence trvaly, stejně jako doporučení využívat pro takový případ soukromou, domácí saunu. Obecně se však saunování dětí v tak brzkém věku nedoporučuje.
Kdy není vhodná návštěva bazénu nebo sauny ze zdravotních důvodů?
Kdy vzít dítě poprvé do sauny a na jak dlouho?
Dítě obvykle bereme do sauny nejdříve po třetích narozeninách, protože v tomto věku už děti obvykle dobře zvládají horko sauny, i když ani tak by neměly v sauně zůstávat příliš dlouho. Děti v tomto věku už také umí říct, kdy je jim teplota vzduchu nepříjemná. Za ideální se považují sauny s teplotou do 65 stupňů a pobyt nejmenších dětí pak maximálně na tři minuty, jednou týdně. U starších dětí pak může saunování trvat cca pět až osm minut. Teprve dvanáctileté dítě může přistupovat k saunování podobně jako dospělý člověk, u kterého je optimální délka saunování osm až patnáct minut.
Poprvé s dítětem v sauně? Buďte trpěliví
Rozhodně se nevyplatí dítě do ničeho nutit. Obrňte se trpělivostí, je možné, že si saunování posléze zamiluje, ale také mu vůbec nemusí přijít na chuť. Teplý vzduch stoupá vzhůru, největšímu horku se tedy vystavujete právě na horních lavicích sauny, proto jsou pro děti vhodnější spodní lavice. Nenechte dítě sedět přímo na horké lavici, použijte ručník nebo prostěradlo.
Nové výzkumy naznačují, že saunování posiluje srdce a cévy a může oddálit demenci
S dítětem do finské sauny nebo do páry?
Pro malé děti není vhodná finská sauna, kde jsou velmi vysoké teploty a suchý vzduch. Lepší volbou je horká pára, kde jsou nižší teploty než v klasické sauně a vysoká vlhkost vzduchu, což pomáhá usnadňovat dýchání a nehrozí tu vysušování sliznic. Kolem dvanácti let je dětský organismus připravený zvládat saunu bez větších obtíží, protože má už dobře vyvinuté termoregulační schopnosti.
Ochlazení dítěte po saunování
Na určité způsoby ochlazení po použití sauny si musí dítě nejprve zvyknout. Ochlazování zlepšuje termoregulační schopnost těla a celkově postupně snižuje náchylnost k respiračním chorobám. Ochlazení u malých dětí by však mělo být v každém případě opatrné a pozvolné, ze začátku například určitě postačí vlažná sprcha. Nikdy pak malým dětem neochlazujeme hlavu nebo zátylek. Při ochlazování sprchou začínáme postupně od nohou směrem výš, ne obráceně. Po ochlazení ihned zabalíme dítě do ručníku, aby neprochladlo. Poté je nutné doplnit tekutiny, nejlépe formou vlažného čaje. Po každém saunování musíme dbát, aby si dítě odpočinulo.
Zdroje: www.vseosaunovani.cz, www.prowellness.cz
Autor: Veronika Tůmová