zdroj: pixabay.com
Péče o dítě

Ušní hygiena a první pomoc při bolestech ucha

Veronika Tůmová
29.01.2017

Náš sluch je mnoha vnějšími vlivy moderního životního stylu stále ohroženější. Zvyšuje se všudypřítomná hlučnost a na naše uši klade nemalé nároky také hlasitá hudba. I zdánlivě tak nepodstatná procedura, jako je ušní hygiena, má svá nebezpečí, pokud ji provádíme špatně a neopatrně.

Ušní maz tvoří přirozenou ochranu zvukovodu

Péči o sluchové ústrojí soustředíme na zevní ucho, které tvoří chrupavčitý boltec a zevní zvukovod. Právě v něm jsou četné mazové žlázy. Od středního ucha dělí zevní ucho ušní bubínek. Ušní maz (odborně cerumen) čistí ucho a chrání jej proti vzniku a rozmachu infekcí, vniknutí prachu a dalších cizorodých částic. Kůže zvukovodu je tak vláčná a odolnější vůči poranění. Může se však stát, že při nadměrném množství maz ztvrdne, což může vést až k poruchám sluchu.

Samočistící funkce zvukovodu a nešetrné odstraňování ušního mazu

Ušní maz se samovolně posouvá směrem ven, zvukovod tak má zcela přirozenou, fyziologickou samočistící funkci, kterou však my sami často nevědomě potlačujeme právě neopatrným způsobem čištění ucha. Známé ušní tyčinky posouvají ušní maz dále do zvukovodu, odkud se už samovolně nedostane, maz zde vysychá a může vytvořit tzv. mazovou zátku. Vatové tyčinky navíc mechanicky dráždí stěny zvukovodu, čímž dochází ke zvýšené tvorbě mazu. Pokud se přecejen rozhodnete zůstat u vatových tyčinek, je zcela zásadní naučit se nevsouvat je příliš hluboko a už vůbec je nenahrazovat třeba i ostřejšími předměty.

Ušní spreje

V lékárnách jsou k dostání také speciální spreje. Tyto roztoky rozpouštějí ušní maz a přispívají tak k lepší ušní hygieně. V podstatě zařídí totéž co obyčejný ručníka kapesník obtočený kolem prstu, který je podle názoru některých odborníků při ušní hygieně zcela dostačující. Tyto spreje nemusí být bohužel levnou záležitostí, jako výhoda se však může jevit fakt, že malé děti sebou často při čištění uší cukají a při použití vatových tyčinek se mohou i poranit. Sprej je tedy v tomto případě vhodnou variantou.

Jak pomoci dětem při bolestech ucha

Jako první pomoc zvolte dětské nosní kapky, kterými prokapete nosní dírku na straně bolavého ucha, a to nejlépe tak, aby zatekly do krku. Tak zmírníte otok sliznice a napomůžete správné funkci Eustachovy trubice, která vyrovná podtlak ve středním uchu způsobující nepříjemnou bolest.

Za bolavé ucho můžete na několik minut přiložit i studený obklad, který potlačí zánět a uleví od bolesti. Podle uvážení podávejte léky ke zmírnění bolesti a ušní kapky, ke zmírnění otoku sliznic v horních cestách dýchacích pomohou i léky na alergie v obvyklých dávkách (Zyrtec, Aerius sirup). Při neustupujících nebo zhoršujících se bolestech trvajících déle než jeden den, nebo při bolestech, které začne provázet horečka, vyhledejte co nejdříve lékaře.

Zdroj: ona.idnes.cz, materiály ORL

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Výhody a nevýhody pomůcek pro děti - chodítko a ohrádka
Zdravotní pojištění studentů

Další články

Pilonidální sinus
Nemoci a léčba

Pilonidální sinus

16.01.2017

Pilonidální sinus je onemocnění kůže v oblasti intergluteální rýhy. Je to časté onemocnění mladých lidí, které jim může způsobovat nepříjemnosti a přivést je i k dlouhodobější prac ...