Prořezávání zoubků - co se vlastně děje a jak ulevit dítěti od bolesti?
Nastala doba, kdy je u vás probdělých nocí víc než těch ostatních, ve dne je dítě mrzuté, špatně jí a jen tak nějaká hračka ho nerozptýlí? Není divu, bolest spojená s růstem prvních zoubků je nepříjemná, zdlouhavá a celá rodina tak obvykle zažívá přirozený neklid a možná i obavy.
Dětem se tvoří základy pro rozvoj mléčných zubů již v těhotenství. Dokonce existují i případy, kdy se dítě už narodilo s prvním zoubkem. Toto však není úplně běžné. Prořezávání mléčných zubů je důležitým mezníkem fyzického i psychického dětského vývoje. Trvá zhruba od čtvrtého až sedmého měsíce do tří let věku a děje se tak postupně, v určitém pořadí jednotlivých zubů.
Co všechno je ovlivněno chrupem?
Zuby máme proto, abychom mohli potravu žvýkat, ale tímto jejich funkce zdaleka nekončí. Chrup má zásadní vliv i na naši výslovnost a přispívá k celkovému vzhledu a tvaru obličeje. Prvních zubů máme 20, těch trvalých a stálých, které začnou růst kolem šestého věku dítěte, je 32. Obvykle rostou nejprve zuby v dolní čelisti a pak v té horní, prořezávají se ve dvojici, obvykle současně vpravo i vlevo. Mohou samozřejmě nastat výjimky a odlišnosti, stejně jako u celkového vývoje, který není vždy u všech dětí stejný.
Věděli jste, že zanedbaný dětský chrup je hrozbou i pro stálé zuby?
Prořezávání mléčných zubů přináší bolest i horečku
Nepříjemná bolest a plačtivost dítěte je často doprovázena i zvýšenou teplotou, která může zprvu vést k obavám, ale rozhodně není třeba panikařit. Je to zcela obvyklý jev, často i důsledek urputného pláče. Dalším příznakem je také nadměrný výskyt slin v ústech dítěte a potřeba kousání, třeba do deky na spaní, do hraček, ale i do prstů dospělého, který zrovna dítě drží. Od těchto potíží si lze snadno pomoci díky volně prodejným lékům na bolest a k utlumení horečky, jež jsou přímo určeny pro nejmenší děti a pro tyto potíže. Oblíbený bývá také analgetický gel k potírání a masírování dásniček v místě bolesti.
Pořiďte dítěti kousátko!
Kromě analgetik můžete dítěti pomoci i speciální hračkou, tzv. kousátkem, které se vyrábí v nejrůznějších tvarech a barvách. Je to pomůcka naplněná tekutinou, často může mít tvar oblíbeného zvířátka, postavičky apod. Můžete ji dát na chvíli do lednice, chlad kousátka a v něm obsažené tekutiny často působí lépe na bolest. Dítě kouše do kosátka a tlačí na dáseň v místě rostoucího zoubku, čímž pomáhá urychlit proces růstu a zároveň mírní svou bolest. Chladné kousátko zklidní překrvenou dáseň a zklidní podráždění. Není však vhodné používat kousátko, je-li už více nebo dokonce většina zubů venku. Hrozí prokousnutí pomůcky a polknutí obsažené tekutiny. Dále můžete podporovat prořezávání zoubků například podáváním tvrdší zeleniny.
Ústní hygiena od prvního zoubku
Mléčné zoubky neznamenají o nic menší starost o hygienu než péče zuby stálé. Už od prvních zoubků, podle některých doporučení i dříve, bychom měli dbát o ústní hygienu dítěte. U kojenců se obvykle doporučuje čistit dásně alespoň jednou denně navlhčenou gázou nebo kapesníkem. U starších dětí kolem 18 měsíců věku už můžeme použít dětský zubní kartáček s malým množstvím dětské zubní pasty. Kartáček však musí být malý, hustý a měkký, aby nepoškodil zubní sklovinu či dáseň dítěte. Od předškolního věku podporujeme děti, aby si návyk zubní hygieny osvojily a vykonávaly ji samy, na kvalitu čištění je však nutno dohlédnout.
Prevence zubního kazu - začněte s ní co nejdříve!
Nejen pravidelné prohlídky u zubního lékaře, ale i vštěpování a osvojení si správných návyků ohledně zubní hygieny a zdravé životosprávy s omezením cukrů přispěje k účinné prevenci proti zubnímu kazu. Veďte své nejmenší děti k tomu, aby sladkosti dostávaly jen občas, třeba jako odměnu, ne však snadno a často dosažitelnou. Značnou měrou tak přispějete k jejich zdravějšímu chrupu, což je samo o sobě jistě dobrou motivací.
Zdroj: MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce, Motherclub.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová