Otužování dětí
Proč vlastně děti otužovat? Pár dobrých důvodů tu určitě je. Malé děti mají omezenou schopnost udržet i při krátkodobém ochlazení vnitřní teplotu těla. Reakce na chladové podněty je u nich teprve ve vývinu,, stejně tak i jejich schopnost dokonale a stabilně udržovat vlastní tělesnou teplotu.
Malé děti se tak snadno přehřejí nebo prochladnou třeba v nevhodném oblečení, nebo při pobytu v chladném či příliš vytopeném prostředí. Z otužování dítěte není třeba mít strach. Podporujeme jím dětskou imunitu a zvyšujeme celkovou odolnost dítěte.
Jak dítě otužovat?
Využívají se otužovací procedury pomocí chladného vzduchu a chladné vody. Je nutné začít s otužováním postupně, zvolna, a v žádném případě proti vůli dítěte.
Začínáme s navykáním na chladnější vzduch
- Postupně navykáme dítě na spánek při otevřeném okně i v chladném ročním období. Tomu samozřejmě přizpůsobíme oblečení i lůžkoviny.
- Vycházky jsou nutné v každém ročním období. Pochopitelně v zimních měsících volíme častější vycházky, ale na kratší dobu. I v mrazech do -10 °C lze jít na procházku, ale volíme dobu před a po poledni. S novorozencem je možné pouze do -5 °C.
Otužování pomocí vody
- Nikdy neotužujte dítě přes jeho odpor. Opakovaně k němu promlouvejte, vysvětlujte význam toho, co děláte a nešetřete pochvalou, když se mu daří.
- Omývejte dítěti končetiny žínkou namočenou v příjemně vlažné vodě cca 1 minutu, každý týden teplotu vody snižujte o 1 °C a postupně omývejte celé tělo.
- Během 1 - 2 měsíců teplotu vody snižujte až na 20 °C, pokud si dítě dobře zvyklo, přejděte na sprchování. Nejprve na malou část těla, postupně na celé tělo podle reakce dítěte po dobu cca 2 minut.
- Po proceduře vždy kůži dobře osušte, ošetřete vhodnou mastí či pleťovým mlékem a promasírujte.
- Jste-li nuceni otužování z nějakého důvodu přerušit, začněte znovu s teplotou vody, jaká je dítěti příjemná.
Zdroj: www.babyonline.cz(autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská)
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová