Látkové pleny a jejich výhody
Zastánci látkových plen tvrdí, že dnešní děti jsou první generací, která vyrůstá v jednorázových plenách, a že zatím nikdo není schopen přesně říct, zda papírové pleny nepřinášejí kromě výhod také zdravotní rizika.
Látkové plenky jsou vyráběny převážně nebo výlučně z přírodních materiálů, pokožka dítěte tedy není vystavena kontaktu s chemickými látkami, které jsou obsaženy v jednorázových plenách.
Oproti jednorázovým plenkám udržují látkové pleny stálou teplotu, dítě se v nich nepřehřívá, což je výhoda, ze které těží především chlapečkové. Pro mužské pohlavní orgány je vyšší okolní teplota nevýhodná. Problém se ovšem týká i holčiček. Existují studie, že děti, které dnes nosí jednorázové pleny, mohou mít v dospělosti problémy s plodností nebo s výskytem zánětů a nádorů v oblasti genitálií.
Pocit sucha u jednorázových plen, v reklamách tak zdůrazňovaný, je pro dítě sice velmi příjemný, ale to nemusí být vždy správně. Mokrá plenka umožní dítěti lépe pochopit, jak lze vyprazdňování ovlivnit vůlí. Dítě přirozeně získává poznatek, že zůstávat ve vlastní nečistotě je nepříjemné. U jednorázových plen tento signál chybí, což nácvik chození na nočník nebo na záchod brzdí.
Jednorázové pleny - nebezpečný odpad
Pokud nám jako rodičům není jedno, v jakém životním prostředí budou naše děti vyrůstat, nemůžeme přehlížet, že používáním jednorázových plen vznikají doslova tuny nebezpečného odpadu, který není recyklovatelný, bude tudíž ležet ještě stovky let na skládkách. Konkrétně se uvádí, že jedno dítě celkem vyprodukuje až 1 tunu odpadu z jednorázových plen. Výroba jednorázových plen je mnohonásobně náročnější na suroviny i energii než výroba plen látkových. Z hlediska životního prostředí tedy představují jednorázové pleny obrovskou zátěž.
Pro používání látkových plen mluví i ekonomické důvody. Pokud počítáme, že dítě spotřebuje za život okolo 4500 plen (v průměru 6 přebalování denně) a jednorázová plena stojí 3,50 - 5 Kč, vycházejí částky 15 – 23 000 Kč. U kvalitních látkových plen se celková cena pohybuje okolo 10 000 Kč, započítána je sada kvalitních látkových plen s plenkovými kalhotkami i náklady na praní. Pokud se rodiče spokojí s jednoduššími plenami (např. klasické čtvercovky), mohou se dostat i pod tuto částku.
Druhy látkových plen
Pořídit lze několik typů látkových plen, obecně se dají rozdělit do dvou skupin:
- Vše v jednom = savá vrstva a nepropustná vrstva přes ni tvoří jeden kus
- Savá plenka + svrchní nepromokavé kalhotky
Kromě klasických čtvercovek existují plenky tvarované, zavazovací, nebo plenkové kalhotky na suchý zip či patentky. Přes ty se obléknou svrchní kalhotky, aby se zabránilo protečení. Svrchní kalhotky jsou vyráběny z polyesteru, což je materiál pro vlhkost nepropustný, ale pro vzduch prodyšný, z fleecu, nebo z vlny, ty jsou nepřirozenější, nejprodyšnější a mají samočistící funkci, také jsou však nejdražší.
Doporučuje se plenky prát v ekologicky šetrných prostředcích nebo speciálních prostředcích pro malé děti, při praní v běžném pracím prášku by v pleně mohly zůstat zbytky chemických látek, které mohou pokožku dítěte dráždit. Klasické čtvercovky je třeba skládat a žehlit, plenkové kalhotky se pouze vyperou a usuší.
Jaké pleny používáte vy?
Autor: Zuzana Šilhavá