Péče o dítě

Jak poznat dobrý dětský tábor

Lucie Regenermelová
07.07.2011

Chcete poslat svoje dítě na tábor? O co je dobré se zajímat před táborem, co je třeba vyřídit? Jak se chovat, když je dítě na táboře a jak po jeho návratu? Zde pro vás máme několik základních rad, které vám pomohou k tomu, aby tábor byl pro vaše dítě příjemnou a nezapomenutelnou částí prázdnin.

Posíláte svoje dítě poprvé na tábor, do neznámého prostředí, mezi cizí lidi. Už to je pro dítě dostatečně stresující. Nestresujte proto dítě zbytečným strašením o samostatných nočních hlídkách, přísných kontrolách pořádku a přísném režimu. Dítě rozhodně nesmí mít pocit, že jede na tábor za trest nebo proto, že vy jedete na dovolenou a babička zrovna nemá na hlídání čas...

Pro dítě je také důležité, aby o táboře, na který jede, mělo co nejvíce informací. Ty jsou důležité z toho důvodu, aby cesta na tábor pro něho nebyla cestou do neznáma.

Co byste si měli o táboru zjistit

  • Zjistěte si, kdo tábor provozuje - zvláště pokud se jedná o tábor na inzerát. Pokud to jde, sjednejte si s hlavním vedoucím osobní schůzku
  • Pokud možno o provozovateli tábora získejte reference z nezávislého zdroje (například od známých, kteří s ním již mají zkušenosti)
  • Zeptejte se hlavního vedoucího na programovou náplň tábora, věk a kvalifikaci oddílových vedoucích a jejich zkušenosti s prací s dětmi (pracují s dětmi dlouhodobě, nebo byli vybráni na inzerát?)
  • Je také dobré znát věk ostatních dětí, jídelníček atd.
  • Pokud je to možné, navštivte místo konání tábora
  • Včas uhraďte plnou cenu tábora dle pokynů provozovatele

Přípravy na tábor

Od provozovatele tábora byste měli v dostatečném předstihu před odjezdem obdržet přesné informace o odjezdu i příjezdu, informaci o dopravě zavazedel, soupis vybavení a potvrzení o bezinfekčnosti.

Vybavte dítě dostatečným množstvím léků, které pravidelně užívá, a informujte o tom kvalifikovaného zdravotníka, který musí být součástí vedení tábora. Zajistěte veškeré nutné vybavení pro dítě - základní seznam by mělo poskytnout vedení tábora - a pomozte dítěti s balením potřebných věcí.

Zjistěte si přesnou adresu tábora a termín návratu. Doprovoďte dítě na místo odjezdu a osobně jej předejte hlavnímu vedoucímu tábora nebo oddílovému vedoucímu. Informujte vedoucího oddílu nebo zdravotníka o případných zdravotních omezeních dítěte, sdělte, zda je plavec, či neplavec. Nebojte se také vedoucímu tábora prozradit různé "finty", které na dítě platí. Určitě nezatajte žádné důležité informace, které by mohly zkomplikovat průběh tábora jak vedoucím, tak vašemu dítěti.

Když je dítě na táboře

  • Nejméně 2 - 3x napište dítěti pohled nebo dopis a vyžadujte i od něj informace o jeho pobytu na táboře
  • Pokud se dítě v dopise zmíní o jakýchkoli negativních zkušenostech (například nedostatek jídla nebo pitného režimu, nedostatečný táborový program, tělesné tresty, nadměrná fyzická zátěž…), snažte se je co nejdříve prověřit. Navštivte tábor, kontaktujte hlavního vedoucího, zeptejte se ostatních rodičů
  • Pokud to není nezbytně nutné, nejezděte za dítětem. Vaše návštěvy na táboře nejsou vhodné z výchovného, ani z psychologického hlediska

Po návratu z tábora

Vyzvedněte dítě na místě příjezdu - nesmí mít pocit, že se na něj netěšíte, nebo že jste na něj zapomněli. Informujete se u hlavního nebo oddílového vedoucího a zdravotníka na průběh tábora - na chování dítěte, zdravotní obtíže (nejdůležitější je informovat se o klíšťatech - na kterém místě, kdy apod. - zdravotník je povinen vést zdravotní deník).

Důležité je, abyste si udělali čas a nechali dítě vyprávět zážitky z tábora. Dětem většinou trvá déle, než se rozpovídají, buďte trpěliví a naslouchejte mu, ale do vyprávění ho nenuťte. Může uběhnout třeba týden, než se dozvíte různé zážitky a zkušenosti. Pokud se stane, že dítě hovoří o negativních zkušenostech, prověřte si je u hlavního vedoucích tábora nebo u ostatních rodičů.

Dojde-li u dítěte k nápadné změně chování, nebude chtít mluvit o táboře, programu, kamarádech, vedoucích, nebo pokud se projeví známky fyzických trestů, kontaktujte jiné rodiče ze stejného oddílu s dotazem, jak na pobyt reagují jejich děti. Jestliže dítě odmítne o negativních zkušenostech mluvit, obraťte se na odborníky (například na pedagogicko-psychologickou poradnu).

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s pobytem na táboře?

Autor: Lucie Regenermelová

Zázvor - bylinky pro zdraví
Výsledky velké letní soutěže s Garnier

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zázvor - bylinky pro zdraví
Bylinky

Zázvor - bylinky pro zdraví

13.07.2011

V dnešním, předposledním díle seriálu o bylinkách se dozvíte základní informace o zázvoru. Toto koření se získává z rostliny zázvoru pravého (obecného), což je vytrvalá rostlina, k ...

Letní sporty
Sport a relaxace

Letní sporty

Léto je jako stvořené pro sportování. V dnešním článku si podrobněji popíšeme některé typické letní sporty, jako je plážový volejbal, windsurfing a vodní lyžování.

Stalking
Agresivita

Stalking

Stalking znamená pronásledování oběti většinou známým, někdy i cizím člověkem, buď tajně zamilovaným nebo zhrzeným po ukončeném vztahu. Jedná se nejen o osobní pronásledování, ale ...