Enkopréza - trápí i vaše dítě?
Enkopréza je označení pro vědomé nebo nevědomé vyprazdňování stolice do oblečení, přičemž dítě nemá v úmyslu se vyprázdnit. Dítě neudrží stolici ve věku, kdy už umí ovládat anální svěrače, obvykle po 3. - 4. roce věku.
Výskyt poruchy závisí na věku dítěte, asi u 1,5 % osmiletých a u 0,8 % dvanáctiletých chlapců se vyskytuje problém zašpinění. Chlapci jsou enkoprézou postiženi obvykle více než dívky. Enkopréza je často spojená s enurézou, tedy častým a nekontrolovatelným počůráváním.
Typy enkoprézy a jejich příčiny
Enkoprézu dělíme na primární a sekundární, přičemž ta primární označuje stále trvající problém již od útlého věku, zatímco sekundární je forma problému, který se objevil od určité doby, kdy už dítě žádné potíže s vyprazdňováním nemělo. Primární enkopréza je také obvykle důsledkem zpomalení vývinu, omezeným intelektem či postižením. Sekundární typ je často důsledkem opakující se, dlouhotrvající zácpy, která pak vede až k tzv. obtékání stolice a může být často mylně považována za průjem. Vznik enkoprézy mohou zavinit také psychické, emocionální problémy.
Na vině bývá často psychika, tresty však nic nevyřeší!
Řešení tohoto problému rozhodně vyžaduje osobní návštěvu odborníka, nelze ho vyřešit bez osobního kontaktu s rodinou a dítětem. Přes dlouhodobé trvání problému, častou neschopnost zjištění příčiny, zoufalý pocit z nekonečného praní zašpiněného spodního prádla a vyčerpání, tresty a rozčilování prostě a jednoduše nemají smysl a k nápravě nepovedou. Problém je samozřejmě nepříjemný z mnoha důvodů, dítě roste, chce chodit na kroužky, jezdit na tábory, chodit ven s kamarády apod. Problém s vyprazdňováním stolice je však natolik vážným omezením, že tyto aktivity často nejsou možné, což vede k izolaci dítěte a jeho uzavření se do sebe, a samozřejmě pak také ke špatným a vyčerpávajícím pocitům rodičů.
O enkopréze je třeba mluvit, vyléčit lze svépomocí, pomůže i odborník
Důležité je s dítětem mluvit o tom, co pro něj problémy s udržením stolice znamenají, a co by se dalo udělat proto, aby vymizely. Dítě by mělo cítit, že má prostor, aby s rodičem mohlo mluvit o těchto svých pocitech, o strachu, obavách nebo úzkostech spojených s (ne)udržením stolice. Nicméně dříve, než se celý problém označí za psychický, je dobré pátrat také po možné fyzické příčině. Může jít například o ochablost svěračů, což by měl posoudit lékař - specialista, ke kterému vás doporučí váš dětský lékař.
Zdroj: psychologie.cz, modrykonik.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová