Dítě v nemocnici
Každé dítě ze všeho nejvíc potřebuje lásku svých rodičů. Pokud jsou nablízku, snáší dítě lépe zátěžové situace. Když je malé dítě od svých rodičů odděleno, přestává zvládat i situace běžné. Takové tvrzení působí jako samozřejmost, kterou všichni vědí a respektují. Tak jednoduché to ovšem není.
V dnešní době nemocnice umožňují, aby rodič byl svému hospitalizovanému dítěti stále nablízku (i když některá zařízení mají v tomto směru stále rezervy).
Kdy se začalo o problémech dětí v nemocnici mluvit?
V roce 1952 natočil psychoterapeut James Robertson v nemocnici ve Velké Británii dokument Dvouletá jde do nemocnice (A Two-year-old Goes to Hospital). V té době se při hospitalizaci dětí vycházelo z názoru, že je nejdůležitější, aby dítě mělo celou proceduru co nejrychleji za sebou. Postarat se o něj může v době hospitalizace zdravotnický personál jakožto školení odborníci, rodiče tedy nejsou zapotřebí, protože spíše překážejí. Dětský pacient musí odloučení od rodičů zvládnout.
Křehká psychika dítěte
Z filmu ovšem jasně vyplývá, že podobné odloučení od rodičů může napáchat u malého dítěte velké škody a že i běžné a nebolestivé postupy dítě ve stresu špatně snáší. Nemluvě o možných psychických následcích.
Předškolní děti, ale i mladší školní děti, které jsou v nemocnici bez rodičů, se mohou po návratu domů začít počůrávat, bát se tmy, prožívat panické obavy při jakémkoliv vzdálení se matky a často trvá měsíce, než se psychika dítěte vrátí do normálu.
Film vyvolal vlnu nesouhlasu u zdravotníků, neboť měli pocit, že se dokument snaží snižovat kvalitu jejich práce v očích veřejnosti. Nakonec se však Jamesu Robertsonovi povedlo to, oč usiloval: Oddělení dítěte od rodičů začalo být chápáno jako nepřirozené.
U nás se tyto myšlenky začaly zavádět do praxe až daleko po roce 1989.
Charta práv hospitalizovaných dětí
O právech dětských pacientů pojednává text Charta práv hospitalizovaných dětí, který formulovala Evropská asociace na podporu dětí v nemocnici (EACH), jejímž členem je v České republice nadační fond Klíček. Zde uvedeme obsah charty pouze v bodech, celý text lze dohledat na příslušných webových stránkách.
Děti v nemocnici mají kromě práva na péči poskytovanou kvalifikovaným a odborně zdatným personálem právo na:
- přítomnost svých rodičů
- bezbolestně prováděné zákroky
- informace odpovídající jejich chápání
- spolurozhodování o poskytované péči
- příležitosti ke hře a vzdělávání
- kontakt se svými vrstevníky
- prostředí, které napomáhá zdraví
Rodiče nejsou pro své dítě v nemocnici návštěvou, mají právo s ním být 24 hodin denně.
Nemocnice mají možnost rodiče přijmout zároveň s dítětem jako průvodce – v takovém případě je rodiči nabídnut nocleh a strava.
O přijetí průvodce rozhoduje ošetřující lékař – u pacientů do šesti let věku je toto rozhodnutí plně v jeho kompetenci, u dětí starších musí přijetí průvodce schválit ještě revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny.
S právy však přicházejí i povinnosti. Pokud rodič dítě doprovází, počítá se s tím, že je odpovědný za bezpečnost dítěte, zajistí běžnou každodenní péči a podle svých možností bude nápomocen při léčebných úkonech.
Autor: Zuzana Šilhavá