Děti a vitamin D
Vitamín D má zásadní význam při získávání vápníku a fosfátů pro správnou tvorbu kostí a činnost svalů. Je však neméně důležitý i pro náš imunitní systém. Jeho příjem je po narození a v období kojení nedostatečný, proto se novorozencům a malým dětem podává formou kapek.
U nás jsou k dostání olejové kapky Vigantol, které získáte na předpis od svého pediatra. Zdravým, donošeným dětem se podává 1 kapka denně v průběhu prvního roku života a v zimních měsících druhého roku života.
Přírodní zdroje vitamínu D
Nejdůležitějším přírodním zdrojem vitamínu D je sluneční záření, přesněji ultrafialové záření a jeho působení na naši kůži. Pobyt malých dětí na slunci je proto důležitější, než by se mohlo zdát. Pobytem na slunci se rozumí samozřejmě zdravý pohyb dětí venku, ne přímé slunění v poledních hodinách letních dnů, kdy může slunce citlivé dětské pokožce naopak velmi uškodit.
Vitamín D dále získáváme z potravin, jsou to především tučné ryby, jako je losos nebo tuňák, margarín, mléčné výrobky, tresčí játra nebo hovězí maso.
Důsledky nedostatku vitamínu D u dětí
Dlouhodobý nedostatek vitamínu D vede u dětí k onemocnění zvanému křivice (rachitis), tedy k poruše tvorby a růstu kostí. Kosti se tak tvoří převážně z nedostatečně pevné, chrupavčité hmoty a dochází k jejich deformaci. K prvním projevům patří zpomalení celkového růstu, špatný růst zubů, u kojenců také měknutí kostí v lebeční oblasti.
K problémům však může dojít i v důsledku přebytku vitamínu D v těle, kdy se vitamín ukládá v tukových tkáních nebo v játrech a může působit toxicky. Dále nepříznivě zvyšuje koncentraci vápníku v krvi a jeho ukládání v plicích, ledvinách a cévách. O správném užívání preparátů dodávajících vitamín D se vždy poraďte s lékařem.
Vitamín D v dospívajícím věku
Jak jsme se již zmínili, u nás se podává zdravým dětem 1 kapka oleje Vigantol denně od 2 týdne po narození po celý první rok života, nedonošeným dětem pak dvě kapky denně.
V podávání kapek lze pokračovat i ve druhém roce života, zejména v zimních měsících, kdy si síly slunečních paprsků můžeme užít jen výjimečně.
Američtí odborníci se však před několika lety shodli v názoru, že vitamin D by se mohl dětem podávat po celé dětství, i v období dospívání. Poukazují na to, že křivice není zdaleka jediným důsledkem nedostatku vitamínu D u dětí, ale zvyšuje i rizika dalších onemocnění a potíží, jako jsou poruchy funkce imunitního systému, výskyt rakoviny, cukrovky, artritidy nebo roztroušené sklerózy.
Autor: Veronika Tůmová