zdroj: pixabay.com
Péče o dítě

10 tipů na bezpečnou domácnost pro batole

Jitka Suchánková
29.06.2017

Myslíte si, že doma je vaše děťátko v absolutním bezpečí? Velice se pletete. Doma se stává nejvíce dětských úrazů. Navíc Česká republika se řadí k těm státům, kde je vůbec celkově nejvíce dětských úrazů, což vůbec není potěšujícím faktem.

Kde doma číhá na děti nebezpečí?

Nebezpečí číhá všude, a nejvíc tam, kde ho nejméně čekáme. U malých dětí je nutné mít se na pozoru 24 hodin denně a ani tak nezabráníme všemu. Důležitá je však i eliminace možných úrazů. V následujících deseti bodech se dozvíte, co je doma nejvíce nebezpečné pro naše nejmenší.

Desatero bezpečené domácnosti pro děti

  1. Veškeré šuplíky a otvírací skříňky - máme-li doma dítě, je nutné všechny šuplíky a skříňky zabezpečit proti otevření nebo uzamknout.
  2. Dětská postýlka musí být uzavíratelná, aby z ní dítě nevypadlo (také nesmíme opomínat postýlku zavřít), šprušle musí mít dostatečně malou vzdálenost mezi sebou, aby nedošlo k zaklínění dítěte mezi nimi, matrace musí dobře sedět na svém místě z téhož důvodu.
  3. V kuchyni se vzdáme koberečků na zemi, na kterých by dítě mohlo uklouznout. Pečící trouby a sklokeramické desky by měly mít tzv. dětské pojistky. Ubrusy pokud možno nepoužíváme, aby dítě na sebe nestáhlo vše, co je na stole.
  4. Elektrické spotřebiče jsou pro děti sice lákavé, o to víc však z mnoha důvodů nebezpečné. Dbejte na to, aby veškeré přívodní kabely nebyly dětem na dosah, čímž zabráníte jejich případnému strhnutí. Rozhodně nenechávejte spotřebiče zapnuté v síti, hrozí tak zasažení elektrickým proudem.
  5. Veškeré elektrické zásuvky, které jsou v dosahu dětí, je nutno opatřit krytkami.
  6. Dekorativní předměty v bytě a malé dítě? To nejde dohromady. Berte na vědomí, že veškeré dekorace mohou být pro dítě nebezpečné z důvodu toho, že je na sebe stáhnou a ublíží si, nebo ty menší mohou spolknout nebo vdechnout.
  7. Zabezpečíme, aby se dítě nedostalo do oken a aby odtamtud nemohlo případně vypadnout, totéž platí o balkonu - důkladně jej zamykáme.
  8. Schody jsou dalším velkým nebezpečím pro malé děti. Nerozeznají možné nebezpečí a pády bývají tragické. Schodiště lze zabezpečit dole i nahoře různými brankami.
  9. Chodítka a hopsadla nejsou nejideálnější z důvodů ortopedických, ale také z bezpečnostních jsou na hraně - hrozí zde přepadnutí dítěte.
  10. Máte na zahradě bazén nebo jezírko? Buďte velmi obezřetní! Dítě tam může spadnout díky malému zavrávorání a utopení bývá velmi častou příčinou úmrtí batolat.

Nejčastější letní úrazy dětí - více v článku

tabulkabatole.jpg

Další rady pro bezpečnost vašeho dítěte

  • Nenechávat volně prací prášky, gely, čisticí prostředky - dítě by je mohlo pozřít nebo se žíravinou poleptat.
  • Nenechávat dítě samotné ve vaně.
  • Při vaření otáčet rukojeti pánví směrem ke zdi.
  • Nenechávat nádoby s vařícími nápoji nebo jinými pochutinami na kraji stolu, kuchyňské linky apod.
  • Ostré rohy nábytku kryjeme speciálně zakoupenými nebo námi pro tento účel vyrobenými kryty

Bezpečnost dítěte by nám měla být zásadním pravidlem. Je nutno veškerá možná nebezpečí předvídat a předcházet jim.

Zdroj: prevenceurazu.7in.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Teplo a vlhko zvyšuje aktivitu klíšťat. Víte, jak se jim bránit?
Metličkové žilky - co s nimi?

Další články