Padání vlasů

Vypadávání vlasů - alopecie

Lucie Regenermelová
18.05.2011

Alopecie je charakterizována vypadáváním chlupů nebo vlasů na jednom nebo více místech na těle nebo vlasové pokožce. Alopecie se vyvíjí v různých formách. Vlas může sám opět narůst během pár měsíců, může to také trvat několik let, nebo se jedná o úplnou ztrátu vlasů. Tato nemoc je charakterizována vysokou mírou návratnosti.

Alopecie, neboli holohlavost či plešatost, je neinfekční nemoc, která způsobuje ohraničené vypadávání vlasů. Toto onemocnění je poměrně časté a trpí jím muži i ženy. Příčin vypadávání vlasů je mnoho. Mezi nejčastější patří vrozené genetické vlastnosti, psychický i fyzické stres, nedostatek vitamínů, špatné stravování a další.

Druhy alopecie - padání vlasů

  • Androgenní  alopecie

Androgenní alopecie je nejčastějším druhem holohlavosti. Androgenní alopecie je dědičná choroba a v kombinaci s vyšší hladinou mužského hormonu testosteronu způsobuje úbytek vlasů již od mladého věku. Vlasy ubývají nejdříve na čele a na temeni, později dochází ke ztrátě vlasů i na zbytku hlavy.

Androgenní alopecie může postihnout i ženy. Ženy sice nemají testosteronu mnoho, v případě hormonálních výkyvů může ale dojít ke zvýšení jeho vlivu. Především v období menopauzy a těhotenství, kdy dochází ke změnám v hladinách hormonů.

  • Alopecia universalis

Toto je nejhorší varianta, naštěstí je velice vzácná. Alopecia universalis způsobuje celkovou ztrátu vlasů včetně obočí i řas.

  • Alopecia barbae

Toto onemocnění způsobuje ztrátu obličejového ochlupení, především v oblasti brady.

  • Alopecia areata

Alopecia areata zapříčiňuje vypadávání vlasů ve shlucích.

  • Jizvová  alopecie

Vypadávání vlasů, které zanechává v pokožce jizvy. Tento typ alopecie je téměř nevratný a velice špatně se léčí.

Projevy padání vlasů

Ztráta vlasů se projevuje řídnutím vlasového porostu a posunem jeho hranic. Charakteristický průběh má androgenní alopecie u mužů. Zvýšené vypadávání vlasů obvykle postihuje nejdříve čelo a temeno hlavy. Postupně vznikají a rozšiřují se „kouty“ a objevuje se kolečko na temeni hlavy. Vlasy dále řídnou až do úplné ztráty porostu nebo vytvoření známého okruží nad ušima směrem k týlu.

Ženy postižené androgenní alopecií obvykle trápí spíše povšechné řídnutí vlasů a posun hranice výše do čela, bez charakteristických koutů.

Alopecie patří k velmi rozšířeným problémům. Není nijak nebezpečná, častěji než jiné choroby však může výrazně ovlivňovat lidskou psychiku, především když alopecií onemocní ženy.

Psychické problémy vyvolané padáním vlasů mohou mít za následek snížení sebevědomí nebo mohou být dokonce důvodem obtíží v navazování vztahů.

Léčba alopecie

Léčba alopecie nebývá obvykle příliš úspěšná, pokud není padání vlasů způsobeno některými léky, po jejichž vysazení může dojít k návratu do původního stavu. V případě alopecie vyvolané hormonální poruchou se někdy používají léky blokující účinek testosteronu. Moderní metodou jsou vlasové transplantáty.

Mějte na paměti, že vlasy jsou obrazem stavu vašeho organismu. Na jejich kvalitě se podílí celkový stav výživy, dostatek vitamínů a minerálů, stejně jako psychický stav nebo správná hygiena. Po odstranění škodlivých vlivů existuje reálná naděje na zotavení vašich vlasů.

 

Setkali jste se s touto nemocí a podařilo se vám ji vyléčit?

Autor: Lucie Regenermelová

Bakterie v našich střevech
Vyhrává u vás pravá, či levá hemisféra?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...