Zalehlé uši z vody i cestování – proč jde o tak častý problém a co opravdu pomáhá?
Zaléhání uší je v létě častějším problémem, než by se mohlo na první pohled zdát. Má mnoho příčin, ke kterým patří například zánět nosních dutin, ušní infekce a podobně. V létě si však zaléhání v uších spojujeme nejčastěji s cestováním letadlem, nebo také koupáním a potápěním.
Krátkodobé zalehnutí uší zpravidla neznamená nic vážného a jsou způsoby, jak si od něho rychle a účinně ulevit. Pokud však zalehnutí trvá déle než týden, je třeba jej řešit s lékařem, může jít už totiž o závažnější problém.
V létě dostávají uši zabrat
Koupání, potápění, cestování letadlem ale i autem nebo vlakem, v neposlední řadě pak příliš hlasitá hudba na letních open-air akcích a festivalech. Všechny tyto oblíbené letní aktivity představují velkou zátěž pro naše uši. Cestování letadlem by se například měli vyhnout lidé s akutní ušní infekcí nebo lidé krátce po operaci uší. Ani rýma není pro cestování s vysokým rizikem tlakových změn ideální. Kombinace rýmy a změny atmosférické výšky se může projevit velmi bolestivě a může dojít k narušení a otoku ušního bubínku, někdy až k jeho prasknutí.
Příznaky a příčiny zalehnutí uší
Pocit zalehlého ucha známe asi všichni. Najednou špatně slyšíme, máme nepříjemný pocit tlaku v uchu nebo i bolesti. Můžeme slyšet i nepříjemné zvuky. Co za tím stojí? Obvykle změna tlaku vzduchu nebo vody, voda v uchu po koupání, velké množství ušního mazu, nešetrná ušní hygiena a samozřejmě také rýma. Rizikovými faktory zalehnutí uší jsou dále:
- nadměrné a nešetrné způsoby čištění ucha, nevhodné jsou zejména vatové tyčinky
- proděravění ušního bubínku
- zánět středního ucha
- potápění
Jak předejít zalehnutí uší v letadle i na koupalištích
Od zalehnutí uší v letadle pomáhá polykání, zívání či žvýkání, je proto vhodné mít po ruce pytlík bonbonů nebo žvýkačky. Jak zmíněno, vyhnout bychom se měli cestování s rýmou. Velké riziko zalehnutí uší hrozí i při koupání. Nekvalitní a neošetřovaná voda navíc zvyšuje riziko nepříjemného zánětu zevního zvukovodu. Pokud se vám na koupališti voda dostane do ucha a zalehnutí přetrvává, jako první pomoc se uvádí například skákání na jedné noze s hlavou nakloněnou na postiženou stranu. Budete sice chvíli vypadat komicky, ale za tu úlevu to jistě stojí. Stejně jako v letadlech, změnou tlaku uši trpí také při potápění do větších hloubek. Při sestupu do hloubky je nutné vyrovnat tlak. Potápěči znají doporučenou rychlost ponoru a vynoření, což jim umožňuje včas tyto změny tlaku vyrovnávat.
Dechová cvičení či peroxid vodíku pro úlevu od zalehnutí uší
Potíže se zalehlým uchem můžete vyřešit i jednoduchým dechovým cvičením, které hravě zvládnete. Stačí si zacpat nos a poté do něj šetrně, ne příliš prudce, tlačit vzduch. Pokud je však na vině zalehlého ucha velké množství ušního mazu, zkuste ucpaný zvukovod vyčistit pomocí jednoprocentního roztoku peroxidu vodíku, který snadno a rychle maz a všechny nečistoty rozpustí.
Zdroj: pharmapoint.cz
Autor: Veronika Tůmová