zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Pravdy a mýty o klimatizaci. Jak teplotní šoky ovlivňují naše zdraví?

Klára Vojkůvková
27.07.2023

V letních měsících se stává klimatizace neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života. Poskytuje nám příjemné a chladné prostředí, pomáhá překonat vysoké teploty, dovolí relaxovat i se kvalitně vyspat. Přesto může skýtat i některá potenciální nebezpečí, zvláště pokud není správně navržena, instalována, udržována nebo používána. Pojďme se podívat na některá fakta nebo mýty pojící se s klimatizací.

Klimatizace způsobuje nachlazení a chřipku – Mýtus

Jedním z nejrozšířenějších tvrzení je přesvědčení, že klimatizace sama o sobě způsobuje nachlazení nebo chřipku. Ve skutečnosti jsou příčinou těchto onemocnění viry, které se šíří vzduchem a díky klimatizaci cirkulují v místnosti.

Je pravdou, že pokud není klimatizace pravidelně udržována a čištěna, mohou se v ní hromadit roztoči, plísně či další alergeny a zhoršovat tak kvalitu vzduchu. Tyto nečistoty mohou být potenciálně škodlivé pro osoby trpící respiračními chorobami nebo alergiemi. Vzniklé potíže se pak snadno zamění za příznaky chřipky a nachlazení.

Klimatizace způsobuje teplotní šoky – Fakt

Rychlé změny teploty mohou být šokující pro organismus a vést k nepříjemným nebo dokonce závažným zdravotním problémům.

  1. Cirkulační problémy: Náhlé vystavení studenému vzduchu z klimatizace může mít vliv na cirkulaci krve. Cévy se mohou začít pod touto tíhou rychle zužovat, což vede ke zvýšenému krevnímu tlaku a zátěži na srdce. U lidí s kardiovaskulárními problémy, jako je vysoký krevní tlak, mohou tyto rychlé změny teploty způsobit různě závažné potíže.
  2. Oslabený imunitní systém: Střídání teplot oslabuje imunitní systém a zvyšuje tak náchylnost k infekcím. Tělo potřebuje čas, aby se přizpůsobilo nové teplotě, a během tohoto procesu může být imunitní systém v ohrožení.
  3. Podrážděné dýchací cesty: Náhlý přechod z teplého prostředí venku do studeného klimatizovaného prostoru může dráždit dýchací cesty. Vzduch z klimatizace je často suchý a může způsobovat podráždění nosu, hrdla a plic. Vzniká pak kašel, vysušuje se sliznice nosu, objevují se potíže s dýcháním, zejména u lidí s astmatem nebo alergiemi.
  4. Svalové křeče a napětí: Pokud se tělo snaží rychle přizpůsobit nové teplotě mohou reagovat i svaly. Objevuje se nepříjemné ztuhnutí jako reakce na rychlou teplotní změnu. To může vést k nepohodlí, bolesti nebo svalovým křečím.
  5. Záněty močového měchýře: podchlazení může být důvodem vyšší pravděpodobnosti vzniku zánětu močového měchýře. K těmto komplikacím dochází díky výše popsaným fenoménům. Roli hrají cirkulační potíže, oslabený imunitní systém, cirkulace mikroorganismů aj.

Klimatizace fouká suchý vzduch – Fakt

Nesprávně používaná klimatizace odebírá vlhkost ze vzduchu, což má za následek suchou pokožku, podrážděné oči i nos nebo bolesti hlavy. Atopici, ekzematici, alergici, astmatici, zbystřete! Udržování správné vlhkosti a používání zvlhčovačů vzduchu může pomoci vyrovnat tuto situaci.

Klimatizace dělá nepříjemný hluk – Fakt

Některé starší klimatizační jednotky mohou být hlučné a vytvářet nepříjemné zvuky, které mohou rušit spánek a způsobovat stres. Moderní klimatizační systémy jsou obvykle navrženy s ohledem na minimalizaci hluku, ale je důležité vybrat správný typ a umístění klimatizace, aby se minimalizovalo rušení.

Pár doporučení na závěr

Rozdíl mezi vnější teplotou a teplotou uvnitř by neměl převyšovat 5–6 °C, a to jak v místnostech, tak v dopravních prostředcích. Snažme se dlouhodobě nepohybovat nebo nesedět v blízkosti klimatizací přiváděného proudu vzduchu. Podporujme svůj imunitní systém i v letních obdobích.

Klimatizace je užitečným nástrojem pro zajištění pohodlného prostředí v horkých letních měsících. Je důležité odhalit rizika a používat klimatizaci s rozmyslem. Správně navržená a udržovaná klimatizace může pomoci snížit riziko některých onemocnění a zlepšit kvalitu vzduchu, pokud se dodržují všechna opatření a postupy.

Zdroj: internimedicina.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Rybíz – jaký je nejzdravější a kterého vitamínu obsahuje významné množství?
Živočišné uhlí – co to vlastně je a kdy je vhodné po něm sáhnout?

Další články