Feromony - tajemství přitažlivosti
Už vás někdy napadalo, proč někteří lidé mají takový úspěch u příslušníků opačného pohlaví, i když zrovna nevypadají jako supermodelové z časopisů se značkovým oblečením? Je docela možné, že zatím stojí feromony.
Feromony jsou zjednodušeně řečeno speciální druhy hormonů (exohormony, ektohormony) a jsou obsaženy v kůži, slinách a moči. Dráždí takzvaný vomeronasální orgán. Ten je umístěn v oblasti nosní dutiny a reaguje na specifické látky, mimo jiné i na feromony. Při podráždění vysílá signál do mozku a vyvolává určitou reakci na nositele „feromonových vzkazů".
Feromony byly již delší dobu známy jako látky, které využívají živočichové k neverbální komunikaci. Samičky hmyzu jimi například vábí své nápadníky i na vzdálenost několika kilometrů. A dokonce jsou i hojně využívány chovateli prasat divokých ke zvýšení kančího sexuálního apetitu! Není tedy divu, že si mnoho podnikavých lidí lámalo hlavu, zda neexistuje něco podobného i u lidí.
Jak byly feromony objeveny
Podobně jako Alexander Fleming učinil snad největší objev 20. století pouze čistou náhodou, tak nějak i profesor David Berliner přišel na lidské feromony. Dr. Berliner působil od 50. let jako učitel anatomie na lékařské fakultě v Salt Lake City v Utahu. Mimo vyučování se věnoval výzkumu vlastností látek obsažených v lidské kůži. Jednoho dne zapomněl na svém stole otevřenou dózu s jistým kožním extraktem. Všiml si, že se cítí uvolněnější, sebejistější a v lepší náladě. Tajně vystavil své kolegy účinkům stejného extraktu a co se nestalo? Nudní a zatrpklí vědci se rázem stali veselejšími, milejšími a nálada v laboratoři šla celkově nahoru. Po odstranění se vše vrátilo do starých kolejí.
Berliner s uveřejněním svého objevu moc nespěchal a vše držel chytře v tajnosti. Tušil, že by jím objevené látky mohly mít obrovský význam pro medicínu a kosmetický průmysl a do dalšího zkoumání zapojil ještě další vědce a později dal vše patentovat. A tak složení látek bylo odhaleno až v roce 1994.
Ony tajemné Berlinerovy látky byly androsteny (výtažek z mužské kůže působící na ženy) a estreny (působící na muže). Některé typy těchto látek byly už dříve známy právě jako ony podněcovače kančího chtíče.
Dnes jsou feromony oblastí množství výzkumů. Byly provedeny i různé testy, kdy měli lidé popisovat své mínění o osobách na fotkách. Některé fotky byly navíc postříkány feromony. Z výsledků vyplynulo, že se lidé vyjadřovali kladněji k fotkám s feromony.
Ženám, které si přimíchaly do parfému feromony, muži prokazovali větší náklonnost.
Trochu kuriozitou bylo, když si jeden americký vědec postříkal hlavu feromony, jež využívají samičky běláska k přilákání partnerů. Poté, co vyšel na ulici, mu během chvíle bělásci obsypali hlavu.
Účinky a využití feromonů se nadále intenzivně zkoumají, ale jedno je jisté. O žádný elixír lásky, jak si myslí mnozí důvěřivci, se nejedená. Své protějšky hodnotíme daleko komplexněji a jestli se někomu prostě nelíbíte, tak ani ten nejsilnější feromon vás nezachrání.
Jak na vás působí feromony?
Autor: Petr Zimola