zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Dýně vyřezávaná i zdobená – víte, proč je symbolem Halloweenu?

Veronika Tůmová
25.10.2024

Strašidelné vydlabané dýně k Halloweenu neodmyslitelně patří a tomuto svátku patří poslední říjnový večer 31.10. U nás sice nemá tento svátek příliš dlouhou tradici, ale stále více si získává na oblibě, především v řadách dětí.

Dýně je jedním z nejvýraznějších symbolů Halloweenu a také podzimu. Dříve než ovládne naše zahrady, terasy a ploty ve své strašidelné podobě, často zdobí naše okenní parapety či jiná místa ve své přirozené kráse, spolu s dalšími podzimními přírodninami. Ale zpátky k Halloweenu. Proč je právě dýně jeho symbolem?

Dýně nahradila tuřín

Zajímavé je, že dýně se stala symbolem Halloweenu až v 19. století v Americe, kam tento svátek přišel z Evropy. Nahradila tak tradiční tuřín či řepu, protože z dýně se lucerny mnohem lépe vyřezávaly. Dýně byste však měli v tuto dobu zařadit i do svého jídelníčku, protože jsou velmi chutné a tělu prospěšné. Prospívají mimo jiné cévám, kůži i imunitě, a taková dýňová polévka je v tuto dobu prostě senzační.

Legenda o Jackovi a ďáblu

Dýně jako symbol halloweenského svátku pochází z Irska, kde do nich kdysi dávno v průběhu svátku Samhain (irský svátek, který se slavil v noci z 31. října na 1. listopad a byl přechodem mezi létem a zimou) dávali svíčky, aby odehnali zlé duchy. Váže se k nim legenda o irském opilci Jackovi, kterému se podařilo přelstít samotného ďábla. O Halloweenu byl Jack tolik opilý, že jeho duše začala opouštět tělo. Na to už čekal ďábel, který si pro něj přišel. Jack ho poprosil o poslední drink. Na ten však neměl peníze, tak vychytrale požádal ďábla, ať se promění v minci. Jack by s ní zaplatil a ďábel by se proměnil zpět. Jack však využil situace, minci popadl a chytře ji schoval do peněženky, a tím ďábla uvěznil. Poté si vyjednal, že ďábla pustí, pokud mu dá ještě rok svobody. Po roce se pekelník vrátil pro jeho duši. Jack ho opět převezl, přiměl ho vylézt na strom pro jablko, a jakmile byl ďábel na stromě, Jack na něj vyřezal kříž a on už nemohl slézt. Slíbil mu, že ho pustí jen pod podmínkou, že už si pro něj nepřijde. Ani to však nakonec podvodníkovi, opilci a hříšníkovi Jackovi nepomohlo. Když Jack umřel, v nebi ho nechtěli a ani do pekla už nemohl. Satan mu nakonec daroval žhavý uhlík, který Jack nosil ve vydlabaném tuřínu, aby si svítil na cestu ve věčné temnotě. Od té doby lidé dávají vydlabané dýně na okna a římsy, protože věří, že Jack si světlo vezme a ochrání je tak před zlými silami.

Jak si vyrobit dýňovou svítilnu?

Pokud se letos chystáte vyřezat si vlastní strašidelnou dýňovou svítilnu, zvolte dýni druhu Hokkaido. A jak na to? Nejprve je důležité zajistit stabilitu dýně, pokud má takový tvar, že se hodně kolébá, lehce ji seřízněte v dolní části. Poté si fixou na dýni předkreslete obličej nebo tvary, který chcete vyřezat. Kratším ostrým nožem pak odkrojte víko v horní části dýně a dužinu vydlabejte lžící. Nakonec už jen vyřízněte předkreslené tvary, použít můžete třeba také vykrajovátka na cukroví. Nakonec vložte dovnitř svíčku a postavte dýni někam, kde bude dobře vidět.

Dýně v kuchyni

Dýně je velmi zdravá a vykouzlíte z ní lahodné sladké i slané pokrmy. Je bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu i antioxidanty a přitom má jen naprosté minimum kalorií. Dýně jsou vhodné při redukční dietě, ale blahodárně působí i na naše srdce, pleť, trávení či ledviny. Pokrmy z dýně jsou pro nevlídné a chladné podzimní počasí jako dělané. Zmíněná dýňová polévka v těchto dnech dokonale zahřeje, stejně tak lahodné dýňové latté, které potěší milovníky sezonních kávových specialit. Dýni však můžete i zapékat, péct, grilovat nebo dusit, je skvělá pod maso, jako samostatná příloha, do placek nebo do bramborové kaše, ale i jako sladký moučník.

Zdroj: worldhistory.org  cestanatalir.cz

Autor: Veronika Tůmová

Říjen – měsíc boje proti rakovině prsu
Šafrán – vzácné koření s puncem tajemnosti. Původ, použití a účinky

Další články