Hydronefróza
Lékařské přístroje se zdokonalují, pravidelné preventivní kontroly se provádějí už na plodu a sleduje se jakákoliv odchylka od normálu. Společně s dokonalejší prenatální diagnostikou také přibývá vystrašených rodičů, kterým lékař sdělil, že u plodu či novorozence byla diagnostikována hydronefróza. Víte o co se jedná? Je tato diagnóza opravdu tak hrozná?
Hydronefróza je nefyziologická dilatace (rozšíření) ledvinné pánvičky. Je způsobena zúžením v místě, kde se ledvinná pánvička spojuje s močovodem. To je příčinou obtížného odtoku moče z ledviny do močového měchýře. Zvyšuje se tak tlak moči na ledvinu a ledvinné kalichy, které se následně rozšiřují. Velikost tohoto rozšíření se měří nejčastěji ultrazvukem a hraniční hodnoty měřené v milimetrech se mění v závislosti na velikosti ledvin. Rozlišujeme dva typy hydronefrózy – vrozenou - primární a získanou - sekundární.
Primární hydronefróza
Vrozená vada ledvin, která bývá diagnostikována často už v prenatálním věku (už od 16 týdne těhotenství), případně brzy po porodu. Může být jednostranná či oboustranná, a pokud se nejedná o zvlášť závažné případy, velice často sama časem spontánně vymizí.
Důležité je rozlišení, zda se jedná o formu obstrukční hydronefrózy, kdy je zúžení způsobeno vrozenou mechanickou překážkou, nebo o formu neobstrukční, kdy je porucha pánvičky a její rozšíření způsobeno nedostatečnou peristaltikou.
Sekundární hydronefróza
Vada získaná většinou až v dospělosti, například po prodělání ledvinné koliky.
Příznaky primární hydronefrózy
Hydronefróza bývá často úplně bez příznaků, méně často se může projevovat neurčitými bolestmi v okolí pupku. Nejčastějšími komplikacemi bývají záněty močových cest. Pouze v případě těžké formy hydronefrózy, kdy je ledvina už příliš postižena, se objevují potíže s močením, oligurie, či anurie, zvláště v případě, pokud je hydronefróza oboustranná, na obou ledvinách.
Léčba hydronefrózy
O léčbě musí v každém případě rozhodnout lékař – urolog, nebo nefrolog.
Ve většině případů spočívá léčba v dlouhodobém sledování ledvin dítěte ultrazvukem a ve snaze zabránit vzniku infekce močových cest. Zvláště při změnách stavu dítěte, při teplotě, bolestech, či problémech s močením, je třeba odebrat vzorek moči a poslat jej na laboratorní testy. V případě probíhající infekce močových cest je důležité urychleně navštívit lékaře, který pravděpodobně zahájí léčbu antibiotiky.
V některých případech je však nutné přistoupit k operaci. Ta spočívá v odstranění zúžené části močovodu a napojení zbylé zdravé části zpět na ledvinnou pánvičku. Podle rozsahu postižení se operace provádí buď klasicky, nebo laparoskopicky. Úspěšnost operace je velmi vysoká. Pokud je správně provedena a indikována, je to až 98 %.
Takže při diagnostikování hydronefrózy nevěšte hlavu, u většiny dětí se nejedná o závažný problém a je velká naděje na uzdravení!
Autor: Zuzana Šimíková