zdroj: pixabay.com
Onemocnění kostí a svalů

Totální endoprotéza - obvyklý postup při provedení kyčelní náhrady

Veronika Tůmová
15.07.2019

Totální endoprotéza kyčelního kloubu se provádí tam, kde konzervativní léčba už nestačí nebo selhává. Je-li kyčelní kloub těžce a nenávratně poškozený, je nutné jej vyměnit. Nejčastějším důvodem podstoupení této operace je artróza a kostní nádory.

Cílem operace je úleva od potíží s nemocnými klouby a zlepšení funkce. Obvykle se předpokládá, že by měla vydržet poměrně dlouho, nejlépe do konce života, to však není samozřejmé, zejména u mladších pacientů.

Co je to totální endoprotéza

Endoprotéza kyčelního kloubu je operační technika, která se provádí zhruba od šedesátých let minulého století. Patří k výkonům chirurgického oboru zvaného ortopedie a v současnosti jde o naprosto běžný operační zákrok. Jak zmíněno výše, obvyklým důvodem pro totální endoprotézu jsou takové potíže a onemocnění, jako je artróza kyčelního kloubu, některé typy zlomenin v oblasti horního konce stehenní kosti, výměna uvolněné endoprotézy, poúrazové stavy, nádorová postižení a některé další indikace. Před operací je vždy nutné přihlédnout k celkovým potížím a stavu pacienta a zvážit skutečný rozsah přínosu zákroku, který lze u daného pacienta očekávat.

Typy totální endoprotézy

Další obvyklá příčina je zlomenina krčku stehenní kosti, vrozená deformita, nádorové postižení oblasti nebo reimplantace předchozí náhrady. Prvním základním typem je náhrada cementovaná, její výhodou je nižší cena, ale nedoporučuje se mladým lidem a těm, kteří žijí aktivním způsobem života. Vyrábí se ze slitin titanu. Druhým typem je náhrada necementovaná, která se provádí nejčastěji. Vyrábí se ze slitin kobaltu a chrómu. Hybridní náhrada je kombinací předchozích dvou typů.

Možné komplikace

S komplikacemi se obvykle dopředu nepočítá, i když určitá část pacientů jimi pravděpodobně postižena bude. Některé komplikace přitom mohou dokonce úplně znehodnotit výsledek operace a je nutná reoperace, někdy i několik. Navíc, tak jako každý materiál, mají i zmíněné implantáty svou životnost. Mezi pooperační komplikace může patřit krvácení, luxace endoprotézy - pokus o repozici v celkové anestezii, tromboembolická nemoc - tady je důležitá prevence, například rehabilitace a bandáže, dále pak infekce - k jejím příznakům patří zarudnutí, otok, horečka či zvýšená sedimentace.

Artróza má svá specifika

Průběh operace

Pokud lékař pacientovi tuto operaci doporučí, čeká ho zpravidla několik předoperačních vyšetření. Operace nebude provedena, je-li například v kyčli infekce nebo zánět. Výkon je samozřejmě prováděn tak, aby se zabránilo vzniku pooperační infekce. Celá operace trvá přibližně hodinu či hodinu a půl a pacient je v celkové anestezii. Pacient se většinou operuje v pozici na boku. Po výměně částí kostí za protézy je nutné zkontrolovat jejich stabilitu, teprve pak se přistupuje k zašití rány. Po operaci je pacient převezen na jednotku intenzivní péče, kde zůstane zpravidla tři dny a je pečlivě monitorován. Přibližně druhý až třetí den po operaci se začnou provádět rehabilitační cvičení pod odborným dohledem fyzioterapeuta.

Proč se nebát celkové anestezie?

Zdroj: Onhb.cz, Helpnet.cz, orthes.cz, Penzista.net

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Mandaly, symboly a amulety: Proč nás přitahují?
Diabetická retinopatie - co předchází slepotě jako důsledku cukrovky?

Další články

Čas - ten nejcennější dar, který máme
Partnerské vztahy

Čas - ten nejcennější dar, který máme

Ztrácíte se v čase a pořád nestíháte? Jste z toho podráždění a někdy nevíte, co dřív? Začněte změnu čtením následujícího článku. Najdeme společně odpovědi, jak uspořádat čas a mít ...