zdroj: pixabay.com
Onemocnění kloubů a končetin

Klouby v zimě - proč potřebují zvýšenou péči a jak ji nezanedbat?

Veronika Tůmová
14.01.2019

Bolí vás klouby? Říkáte si, že přece ještě nejste tak staří, ale cítíte, že bolest je v těchto zimních měsících a při zvýšené aktivitě nepřehlédnutelná? Vyrazili jste na hory a bolest v kloubech vás nepříjemně omezuje? Bývá to důsledek mnoha vlivů - mála pohybu v zimě, celkové ztuhlosti pohybového aparátu, přemíry jídla a s tím spojeného přibývání na váze.

Samozřejmě jsou tu však také degenerativní onemocnění jako je artróza, jejíž počátky se objevují nezřídka už ve středním věku. Právě v zimě, kdy čelíme nízkým teplotám, se tyto potíže ozývají s větší intenzitou. Kromě artrózy však může jít i o přetížení šlach či poškození chrupavek a vazů.

Máte rádi zimní sporty? Posilujte tělo i klouby!

Pokud jezdíte pravidelně na hory a užíváte si zimní radovánky naplno, je nutné se fyzicky připravovat po celý rok, abychom si hned po prvním víkendu na lyžích nepřivodili zdravotní problém. Pravidelné cvičení, celkový dostatek pohybu, který nenechá klouby zlenivět a správná životospráva - to všechno je prevence. Nemocný, bolavý či poškozený kloub nemá potřebnou nosnost a bolest naznačuje, že by se kloub neměl dále přetěžovat. Je to jakási ochrana a varovný signál před dalším přetěžováním, které by mohlo vést k poškození kloubu.

Klouby v zimě dost trpí - jak jim ulevit?

Dopřávejte kloubům teplo

Zdrojem bolestí může být přetížení šlach kolem kloubu nebo kloubní zánět, poškození chrupavek, menisků nebo vazů, to se objevuje zejména při lyžování. Před nárazovým sportováním pak bude dobré se rozpohybovat a krátce se rozcvičit - protáhnout šlachy a prokrvit svaly. Kloubům také prospívá pobyt v teple a dobrou ochranou pro ně bude teplé a prodyšné oblečení, které dobře saje pot.

Jak dlouhodobě pečovat o kosti a klouby?

Zdravým kloubům v mladém věku, které nejsou jednostranně přetěžovány při zaměstnání či pravidelném a vrcholovém sportování, není třeba věnovat zvláštní pozornost. Je však dobré myslet na to, že s přibývajícím věkem budou i klouby stárnout a opotřebovávat se. Pohyb a zdravá životospráva tak prospívá tím víc, čím dříve se stane vaším životním stylem. Při větší pohybové zátěži dbejte na dostatečný přísun vitaminů, zejména C, E a D, betakarotenu a rostlinných antioxidantů. Posilujte svou imunitu, pomoci mohou i vitamínové doplňky, A, B komplex, vitamín C, jód, měď, zinek a doplňky stravy na bázi betaglukanů.

Hlídejte si váhu!

Právě nadváha a obezita jsou pro vaše klouby tím největším nebezpečím a jsou velmi častým důvodem vzniku artrózy. Lidé s obezitou mají zcela přirozeně častější problémy s klouby, samotný pohyb je pro ně namáhavý, jejich klouby jsou ve výsledku právě díky vyšší hmotnosti přetěžovány téměř neustále. Dbejte pro to na své celkové zdraví a vyhýbejte se způsobu života, který vede k nadváze. Zdravé klouby znamenají radost z pohybu, snažme se tedy dělat vše pro to, abychom si je udrželi.

Zdroj: Ulekare.cz, Doma.nova.cz (M. Sedláčková, primářka Revmatologického a rehabilitačního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice), Ing. Bohumil Hlavatý - ředitel České asociace pro speciální potraviny

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

S novým rokem nová dieta? Zkuste to jinak!
Přestat kouřit - novoroční předsevzetí, na které není dobré být sám

Další články

Srdeční vady u dětí - odhalte je včas!
Srdeční choroby

Srdeční vady u dětí - odhalte je včas!

26.12.2018

Srdeční vady dělíme na dvě kategorie, tedy na srdeční vady vrozené a dále získané. Ty vrozené se projevují už u malých dětí a ročně se jich u nás narodí zhruba 500. Srdeční vady ob ...