Laserové operace očních vad
Laserové operace se využívají nejčastěji za účelem odstranění dioptrií. V současné době se používá několik metod. Veškeré laserové refrakční techniky využívají laserový paprsek k opracování rohovky. Liší se přípravou tkáně, hojením a pooperačním průběhem. Jednotlivé metody a laserová refrakční technika se volí podle individuálních potřeb pacienta.
Laserový zákrok je vhodný pro osoby starší 21 let se stabilní refrakční vadou, bez očních onemocnění, bez onemocnění pojiva či jiných závažných celkových chorob. Pacienti jsou seznámeni s možnými komplikacemi a měli by mít realistická očekávání. U presbyopických (vetchozrakých) pacientů je nutné zvážit, zda není vhodnější jiná metoda refrakční chirurgie.
Laserové refrakční chirurgie se dělí podle toho, v jaké vrstvě rohovky působí - na povrchové metody (PRK, LASEK a Epi-LASIK) a podpovrchové metody (LASIC a FemtoLASIC).
Povrchová metoda Lasek
LASEK je operační technika používaná ke korekci nižších stupňů krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. Jeho velkou výhodou je to, že se jedná o neinvazivní zákrok bez řezu do rohovkové tkáně a tedy o zákrok technicky jednodušší. Používá se především u lidí, jejichž rohovka je buď příliš tenká, nebo příliš plochá. Tato metoda je vhodná i pro pacienty s tenkou rohovkou a širokou zornicí.
Podpovrchová metoda Lasic
LASIC je operační technika používaná ke korekci vyšších stupňů krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatizmu, kdy se používá kombinace operační techniky rohovkového laloku s modelováním tkáně rohovky excimer laserem. K tvorbě lamely se využívají nářezy rohovky diamantovými noži. Lamela částečně spojená s rohovkou je odklopená a může dojít k vlastnímu opracování rohovky laserem. Tato technika umožňuje dosažení dobrého výsledku s rychlým návratem vidění a má výraznou stabilitu výsledné korekce. Dochází k rychlé obnově zrakových funkcí při minimálním výskytu nežádoucích účinků. Pooperační období je bezbolestné a pacienti se mohou velmi brzy vrátit k běžným aktivitám.
U obou metod je doba působení laserového záření velmi krátká, zpravidla kratší než jedna minuta. Celá operace jednoho oka touto metodou trvá většinou 5 – 15 minut. Paprsky excimer laseru díky své vlnové délce neprocházejí rohovkou, a proto vůbec neovlivňují tkáně uvnitř oka. Strukturální integrita oka zůstává plně zachována.
Jak laser funguje
Při korekci krátkozrakosti metodou LASEK i LASIC laser odstraňuje tkáň z centrální oblasti rohovky, a tím se zmenšuje její zakřivení. Při korekci dalekozrakosti se nejvíce tkáně odebírá ze střední periferie rohovky, a tím se zvětšuje její zakřivení v centru. Při korekci astigmatismu vyrovnává laser odstraněním tkáně nepravidelné zakřivení rohovky případně změnu zakřivení podle osy pravidelného astigmatismu.
Po použití metody LASEK dochází v průběhu několika dní k hojení a regeneraci epitelu. Mikrovrstva stromy odstraněna laserem se neregeneruje a udržuje nové zakřivení rohovky. Laser obvykle odstraňuje 5 až 15% tloušťky stromy rohovky.
Zraková rehabilitace po zákroku metodou LASIC je poměrně rychlá. Většina pacientů začíná vidět jasno s minimem rušivých jevů již během prvních dnů po operaci. Vrstva epitelových buněk na povrchu rohovky zůstává v průběhu zákroku neporušena a k relativně pevné adhezi lamely ke stromům rohovky dochází během několika minut po přiložení. Díky přirozené hojivé schopnosti přilne lamela pevně ke zbývající rohovkového tkáni během 12 až 48 hodin. Toto spojení získává v průběhu následujících týdnů až měsíců na další pevnosti. Stejně jako u metody LASEK nedochází k nahrazení odstraněné vrstvy stromy.
Možné komplikace
Obnova zraku na úroveň dobrého vidění po operaci trvá obvykle několik dní. Pacient vidí již několik minut po operaci, ale obraz je zamlžený. K dobrému vidění je nutná obnova vrchní epiteliální vrstvy. Epitel se zahojí v průběhu tří až čtyř dnů. Hladký a lesklý povrch oka po čtyřech dnech opět umožňuje čisté vidění.
V prvních dnech po LASEK mohou nastat určité obtíže spojené s hojením povrchu oka. Patří mezi ně slzení, zčervenání oka a větší či menší pocit řezání a pálení očí. Malé procento pacientů může pociťovat vyslovenou bolest očí v průběhu prvního pooperačního dne.
V případě použití metody LASIC se přechodné nežádoucí účinky omezují na mírný pocit suchých očí, tříštění světla, sníženou ostrost vidění za šera a vnímání kruhů kolem jasných světel v noci. V průběhu prvních dnů po operaci podáváme antibiotické kapky a kapky příznivě ovlivňující hojení, případně zvlhčující kapky a steroidy. K úplné stabilizaci zraku dochází většinou v průběhu druhého až čtvrtého měsíce po operaci. Během této doby jsou aplikovány kapky napomáhající příznivé přestavbě rohovkové tkáně. K úplné stabilizaci zrakové ostrosti po zákroku metodou LASIK dochází v průběhu půl roku až dvanácti měsíců. U většiny pacientů lze dosáhnout uspokojivého výsledku jedním zákrokem. U některých pacientů je potřeba výsledné vidění doladit doplňujícím zákrokem.
Laserová operace nabízí rychlou a téměř bezbolestnou obnovu zraku při relativně malém výskytu nežádoucích účinků. Je však třeba si uvědomit, že každý, kdo se pro tuto operaci rozhoduje, by si měl zvážit přínos a všechna možná rizika.
Autor: Anna Makarová