Dětská tupozrakost - odhalte ji ještě před nástupem dětí do školy!
Prázdniny končí a začátek školního roku klepe na dveře. Chystáte-li se poslat do školy prvňáčka, kromě školních pomůcek a kompletní výbavy by mělo přijít na řadu také dětské vyšetření očí.
Školák potřebuje dobře vidět na tabuli a vyšetření zraku pomůže odhalit vady a nedostatky včas. Obvyklé preventivní prohlídky u praktických lékařů však některé oční vady neodhalí, největší jistotu vám dá proto vyšetření u očního lékaře.
Tupozrakost neboli amblyopie
Tato oční vada se vyznačuje zhoršenou zrakovou ostrostí. Snížená zraková ostrost je způsobena abnormálním vývojem vidění, jehož příčinou je nepřítomnost nebo celkové utlumení zrakového vjemu z postiženého oka. Je nutné ji podchytit nejpozději v předškolním věku, v opačném případě vznikne na postiženém oku těžká zraková vada, která je už trvalá. V dospělosti je tupozrakost v podstatě neléčitelná. Tupozrakost je většinou jednostranná, v některých případech však může postihnout i obě oči. K projevům tupozrakosti díky ztrátě prostorového vidění patří nemotornost, časté zakopávání, vrážení do věcí, vyhýbání se některým hrám a také šilhání.
Cvičení proti tupozrakosti
Součástí léčby tupozrakosti je nejen korekce oční vady a nošení okluzoru, ale také speciální cvičení, které posiluje slabší oko a rozvíjí jeho zrakové funkce. S léčbou tupozrakosti pomocí cvičení očí je třeba začít velmi brzy, nejlépe mezi třetím a pátým rokem věku dítěte. Cvičení je účinné i u dětí starších, po osmém roce věku je však naděje na odstranění tupozrakosti mizivá. S rizikem vzniku tupozrakostí se rodí cca 4 % dětí. Tupozrakost je možné odstranit pomocí speciálních, tzv. pleoptických cvičení, s cílem rozvíjet vnímání světelných podnětů, barvocitu, zlepšení prostorové orientace atd. Toto cvičení je založeno na principu oko-ruka, oko-noha, oko-paměť a účinně využívá hravost a fantazii dítěte.
Neléčená tupozrakost - doživotní handicap
Při pozdním podchycení vady nebo jejím neléčení dochází k celoživotnímu poškození zraku, někdy i k jeho ztrátě u tupozrakého oka. Dítě se špatným viděním se rychleji unaví, není soustředěné, zlobí. Problémy, které tupozrakost provází, přinášejí důsledky i v běžném životě a provází dítě až do dospělosti. Tupozrakost je samozřejmě velkým omezením i při volnočasových aktivitách, nedovoluje některé sporty nebo druhy zaměstnání, omezuje plnohodnotnost a kvalitu života.
Prevence a včasná diagnóza
Klíčem je docházení na preventivní prohlídky a nepodceňování přetrvávajícího šilhání u dětí starších šesti měsíců. Odborná vyšetření by měla být samozřejmostí zejména v případě, jsou-li ve vaší rodině podobné problémy se zrakem či vyskytla-li se u někoho dokonce přímo tupozrakost. Postižené dítě nemocné oko nepoužívá, je proto nutné donutit ho znovu k činnosti, aby mozek nezpracovával jen obraz zdravého oka. Zdravé oko se tak proto zakrývá a vyřadí z činnosti, obvykle pomocí okluzoru nebo například očních náplastí.
Oční vady u dětí - jak je rozpoznat?
Zdroj: Duovize.cz, Detskeoci.cz, Neovize.cz, Dětské oční centrum Kukátko
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová