Oční vady u dětí - jak je rozpoznat?
Oční vada u dětí může být zřetelná na první pohled, ale může být také skrytá a pak trvá klidně i několik let, než ji odhalíme. U některých vad bohužel už tato zanedbaná doba nejde napravit a zrak dítěte je nenávratně poškozen.
Dětský zrak se přirozeně vyvíjí a úrovně dospělého člověka dosáhne až ve věku šesti nebo sedmi let. Pokud zjistíme jakýkoliv problém, je třeba ho začít řešit okamžitě - většinou nejprve návštěvou u pediatra, který posoudí nutnost odborného vyšetření. Pokud o problému nic nevíme, ani to nás nesmí jako rodiče uchlácholit. Rozhodně nezanedbáváme kontrolu u pediatra ve třech letech dítěte, jejíž součástí je i oční prohlídka. Tato prohlídka se pak opakuje v pravidelných dvouletých intervalech, pokud není dítě sledováno a léčeno u speciálních očních lékařů.
Zrak - co u dítěte sledujeme?
Už u miminek si dáváme pozor na to, jestli děťátko otáčí hlavičku za námi ukazovanými předměty a zda se směje na hračky, které mu podáváme. Tady mohou být rozpoznány první známky špatného zraku. O něco později si dáváme pozor na to, jestli se dítě neorientuje špatně v prostoru, při chůzi nějak často nezakopává, protože nevidí překážku, jestli neobvykle nekloní hlavičku, nemhouří často oči, nemrká přespříliš nebo jestli si nerado prohlíží malované knížky a v pozdějším věku nerado čte. To všechno mohou být první příznaky toho, že s jeho zrakem není něco v pořádku.
Šilhání neboli strabismus
Jedná se o oční vadu, která je na první pohled rozeznatelná. "Utíká mu oko" - tento výraz určitě znáte. Korekce se napřed provádí očním cvičením a okluzorem, v případě větší odchylky se problém řeší operativně.
Tupozrakost
Tady se jedná o větší problém z toho důvodu, že tato vada není na první pohled zřejmá a lze ji proto zanedbat. Tupozrakost se prokáže až specializovaným lékařským vyšetřením a je ji třeba řešit do osmi let věku dítětě, později už ne. Člověk pak laicky řečeno neumí používat jedno oko a vidí pouze tím druhým, což může znamenat velké problémy v běžném životě.
Brýle na dálku - krátkozrakost
Tyto brýle předepisují oční lékaři dětem stále častěji. Projeví se to většinou ve škole, kdy dítě nevidí na tabuli, nebo vidí rozmazaně, stejně tak má problémy v kině, divadle a při koukání na televizi. Problém je pravděpodobně spojen s rychlým růstem. Při dlouhodobém namáhání zraku bez korekčních brýlí pak hrozí bolesti hlavy a pálení očí.
Brýle na blízko - dalekozrakost
Tuto vadu poznáme jednoduše podle toho, že dítě si přitahuje předměty blízko k očím, aby na ně lépe vidělo. Samozřejmě ani v tomto případě neváháme a navštívíme lékaře, včasná korekce vady brýlemi usnadní život našemu dítěti i nám.
Poškození zraku - pozor na sluníčko!
Poškození zraku může přispívat také pobyt na sluníčku. Není potřeba děti zavírat doma, ale pokud nemají na očích dioptrické brýle s UV filtrem, dbejme na to, aby měli možnost nasadit si brýle tmavé (sluneční). Zabráníme tak možným zánětům oka, očních spojivek i případným dalším negativním následkům ve vyšším věku.
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková