Letní úrazy a poškození očí
V létě vystavujeme svůj zrak mnohým rizikům, aniž o nich vůbec víme. Zrak ohrožuje slunce, vítr, sinice a dokonce i lidská moč obsažená ve vodě na koupalištích. Tím vším se oči stávají náchylnější k zánětům, často však během léta dochází také k vážným poraněním očí.
Oči a sluneční záření
Dlouhodobé vystavení intenzivním slunečním paprskům může způsobit šedý zákal a ve výjimečných případech i poškození oční sítnice. Sluneční záření může být také příčinou vzniku rakoviny kůže očních víček a spojivek.
Tmavé brýle bez UV filtru - lepší než žádné? Omyl!
Většina Čechů při nákupu slunečních brýlí stále upřednostňuje cenu před kvalitou, čímž riskuje poškození zraku. Tmavé brýle bez UV filtru však mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem, proniká více slunečních paprsků, které mohou vést k poškození zraku. Pokud sluneční brýle nejsou vhodně tvarované, tak se od zadní plochy brýlových skel může do očí ve zvýšené míře odrážet i škodlivé UV záření.
Letní úrazy očí
Během letních měsíců stoupá počet vážných úrazů oka. K nejčastějším úrazům patří poranění ostrým předmětem nebo větví stromu, úder do oka míčem při sportu, pády na různé předměty, ale i popáleniny či poleptání oka. I při grilování hrozí očím vážná poškození. Rozžhavený popílek může spadnout do oka a popálit ho. Popel kromě kůže na očním víčku může popálit spojivku či rohovku. Právě popálení rohovky patří k tomu nejhoršímu, co se očím může stát. Může totiž způsobit i trvalé oční vady, v krajním případě slepotu. Jako s každou popáleninou je samozřejmě i s popálením oka spojena nepříjemná bolest, špatně snesitelná především u dětí.
Pozor na znečištění vody, sinice, písek a chlor
Největší riziko pro lidský zrak však představuje koupání v rybnících a veřejných bazénech. Téměř 90% stojatých vod v Česku je zamořeno sinicemi. Podle průzkumu se až 70 % Čechů vymočí do vody a hygienici připouští, že při rozborech vody nejsou výjimkou ani lidské exkrementy. Koupání ve vodě zamořené sinicemi může člověku způsobit zánět spojivek nebo rohovky, léčba takových zánětů bývá komplikovaná a může způsobit trvalé poškození zraku. Obzvlášť nebezpečné jsou sinice pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček. V oku se může objevit i cizí tělísko, například jemný písek. Výjimečná není ani přecitlivělost očí na chlorovanou vodu. Proto je dobré po koupání oči propláchnout vodovodní vodou nebo použít umělé slzy, které oko propláchnou, zbaví ho případných nečistot a zároveň je zklidní.
Zdroj: www.chytrazena.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová