Konec přispívání pojišťoven na brýle?
Pokud sami nosíte brýle, nebo tuto nezbytnou pomůcku potřebují vaše děti, možná už víte, že od srpna se změnil zákon o veřejném zdravotním pojištění, čímž pro mnohé skončily příspěvky na brýle a brýlové čočky.
Nejde však o plošnou změnu týkající se všech. U dospělých pojištěnců, tedy starších 15 let byla zrušena úhrada brýlových obrub a úhrada běžných brýlových čoček pro korekci oční vady menší než 10 dioptrií, sférických a tórických čoček a plastových sférických čoček. Změna zákona se však nedotkla příspěvků pro děti do 14 let, což rodiče jistě oceňují.
Novinky po změně zákona v srpnu 2019
Nově jsou nyní dětem hrazeny tvrzené silikátové brýlové čočky, sférické čočky pak dětem do 5 let, při nároku na 1 pár za rok, tórické čočky dětem do 5 let včetně, v množství 3 páry za rok a dětem od 6 do 14 let, jeden pár za rok. Pokud jde o obroučky brýlí, děti do pěti let mají nárok na troje obroučky ročně, starší děti do 15 let věku pak na jedny ročně. Měkké kontaktní čočky jsou hrazeny v případě oční vady nad 10 dioptrií a u dioptrického rozdílu mezi pravým a levým okem 3 dioptrie a víc. Z upozornění pojišťovny také vyplývá, že zákon jasně stanovuje limity určující maximální výši příspěvku - pro obroučky brýlí jde například o 300Kč včetně DPH.
Obavy lékařů - dají pacienti přednost očním optikám?
Pojišťovny touto změnou ušetří až několik stovek milionů ročně, celé brýle si však uhradí sám pacient. Lékaři dávají najevo jisté obavy, že lidé přestanou chodit do očních ordinací a zajdou raději do nejbližší optiky. To by mohlo vést k podcenění některých očních vad a onemocnění, se kterými by pacienti měli rozhodně zamířit do odborných zařízení s dostatečným vybavením. Změna zákona se týká zhruba šesti milionů Čechů, kteří nosí brýle. Patříte k nim i vy? Pak jste jistě dosud byli zvyklí, že jste mohli jedny, ty nejlevnější brýle, dostat zcela zdarma, nebo si u pojišťovny vybrat příspěvek na dražší obroučky a skla. To se však od srpna zásadně změnilo a pojišťovny až na výjimky nepřiplácejí na brýle vůbec. U pacientů se silnějšími dioptriemi nebo s různými typy očních vad přitom příspěvek pojišťoven znamenal až tisíc korun, někdy i dvanáct set.
Oční vady u dětí - jak je rozpoznat?
Ušetřené peníze půjdou na úhradu jiných zdravotních pomůcek
Zadarmo tak dostanou brýlové obruby už jen děti do 14 let, brýlové čočky pak proplatí pojišťovna pacientům pouze ve výjimečných případech a po schválení revizním lékařem. Jen za loňský rok přitom vydaly pojišťovny na příspěvcích za brýlové obruby a skla stovky milionů korun. A co se stane s takto ušetřenými penězi? Ministerstvo zdravotnictví je chce použít na úhradu jiných zdravotních pomůcek, například pro dětské pacienty, kterým je nově hrazeno oboustranné sluchadlo, nebo senzor na kontinuální měření glykemie. Další změny pak přinese měsíc říjen, kdy se mění pravidla pro doplatky za zdravotní pomůcky. Kromě sluchadel, náplasťových inzulinových pump či glykometrů k nim přibydou také například inhalátory, terapeutická obuv nebo pomůcky na popáleniny.
Víte, jak správně pečovat o brýle?
Zdroj: Idnes.cz, Zprávy.aktualne.cz, Noviny.cz, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Vlastimil Sršeň, Jindřich Hanzlíček, viceprezident Živnostenské komory českých očních optiků, mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová