Světový den duševního vlastnictví
26. duben je vyhlášen Světovým dnem duševního vlastnictví. O významu pojmu duševního vlastnictví se vedla diskuse již na konci devatenáctého století. 26.dubna 1970 byla založena Světová organizace duševního vlastnictví (World Intellectual Property Organisation WIPO), specializovaná organizace OSN. Klade si za cíl ochraňovat práva původců a vlastníků duševního vlastnictví po celém světě.
Co vlastně pojem duševní vlastnictví znamená? Duševní vlastnictví se definuje jako majetek nehmotné povahy, který je výsledkem procesu lidské tvořivosti. Za duševní vlastnictví lze považovat jen to, co je jedinečné, neopakovatelné a dostatečně originální.
Tematicky lze tento pojem rozdělit do dvou skupin:
1) Ochrana průmyslového vlastnictví
V ČR zabývá se touto problematikou zabývá Úřad pro ochranu průmyslového vlastnictví. Patří sem například patenty, vynálezy, ale také rostlinné odrůdy. Zde se setkáme s pojmem ochranná známka. Ta by měla slovně, obrazem, nebo kombinovaně chránit odlišení služby nebo výrobku i jeho obalu od ostatních v dané kategorii.
2) Autorská práva a právo pořizovatele databáze
Toto právo chrání hudební či literární díla, obrazy, fotografie, filmy. Spadá do působnosti ministerstva kultury.
Nejčastější podoba porušování duševních a průmyslových práv:
- nezákonné kopírování nebo užívání textů, hudby, obrázků, filmů nebo jiných výrobků - tzv. pirátství
- napodobování výrobků úspěšných firem
- napodobování ochranných a firemních známek - tzv. plagiátorství
Zdánlivě je téma duševního vlastnictví od zdravotní tematiky velmi vzdáleno, to je ovšem pouze zdání. Trh je zaplaven plagiáty průmyslových výrobků, například oblečení, hraček, kosmetiky. Ne vždy se jedná o výhodný nákup za nízkou cenu. Mnohé napodobeniny či výrobky bez řádného označení výrobce a složení mohou vážně poškodit zdraví uživatelů.
Například se u nich často prokazují několikanásobně vyšší hladiny jedovatých ftalátů, formaldehydu či jiných škodlivých látek, než připouštějí normy. Zvlášť pečlivě je třeba volit výrobky pro děti, především pro kojence a batolata, neboť pro ně představují nekvalitní výrobky největší riziko.
Autor: Zuzana Šilhavá