Účinné postupy zdravějšího dýchání
Hluboký nádech a výdech používáme běžně k rychlému zklidnění, když nás najednou popadne vztek. Už tady se skrývá náznak toho, jak důležité je správně dýchat a na co všechno může mít dýchání vliv.
Aniž si to uvědomujeme, většinou dýcháme jen povrchním způsobem, nabíráme málo vzduchu a ten se tak nedostává všude tam, kde je potřeba. Při emotivním vypětí či rozrušení dýcháme rychleji a mělce. Odborníci dokonce tvrdí, že nesprávným dýcháním si zkracujeme život. Jak si tedy osvojit správnou techniku dýchání, která podle všeho vede naopak k omlazení těla i duše?
Běžné typy dýchání
Rozlišujeme horní a dolní žeberní dýchání, břišní dýchání a dýchání smíšené, které bývá kombinací všech typů. První z nich se jeví jako naprosto nevhodné, je namáhavé, mělké, rychlé a může způsobit bolesti páteře a hlavy. Dolní žeberní dýchání je v pořádku, jde-li o dýchání hluboké a plynulé. Břišní dýchání, tedy dýchání do břicha nebo také tzv. dýchání brániční, je nejméně namáhavé a efektivní, dopomáhá nám k němu sval bránice. Tento typ dýchání podporuje srdeční činnost, dodává energii a je součástí relaxačních cvičení. Správné břišní dýchání však vyžaduje určitý trénink a cvičení.
Výdech je důležitější než nádech
Správná technika dýchání se neskrývá jen v hlubokém nádechu, jak si mnozí myslí. Vyprazdňování plic je hned po okysličování druhou nejdůležitější funkcí dýchání, mělo by být tedy úplné. Výdech by proto měl být vždy delší než nádech, což nás ostatně učí i jóga. Techniky správného a tím zdravějšího dýchání tak nejsou vůbec složité a můžete je snadno provádět doma, nebo i během pauzy v kanceláři.
Základní technika břišního dýchání
Lehněte si na tvrdou podložku a nohy mějte zvednuté a pokrčené, pokud možno opřené třeba o sedačku nebo taburet. V této poloze páteř dobře přilne k zemi. Soustřeďte se a začněte hlubokým nádechem nosem, až ucítíte proud vzduchu přes plíce až do břicha. Při správném provedení tohoto cvičení se břicho mírně nafoukne a ruce se trochu zvednou. Pomalu vydechněte ústy, ruce opět klesnou, břicho se vyprázdní. Cvičení provádějte pravidelně, nejlépe ve stejném, zvlášť vyhrazeném čase a věnujte mu zhruba deset minut.
K čemu slouží dechové terapie?
Trpíte-li určitými fyzickými ale i psychickými potížemi, můžete vám pomoci speciální, odborně vedená dechová terapie. Jsou různé druhy sloužící k různým účelům. Tyto odborné techniky správného dýchání vás mohou zbavit dlouhodobého stresu, pomoci s vyrovnaností hladiny hormonů v těle, při detoxikaci i snaze o zhubnutí, zlepšit imunitu či vyrovnat krevní tlak. Jinde mohou pomoci se soustředěním či se zvládnutím konfliktních situací i pocitů strachu.
Holotropní dýchání
Dýchání je také základem tzv. holotropní terapie, což je léčebný postup, který je řízenou kombinací dýchání, hudby a zvuků, což má mít za následek cílené uvolnění blokované tělesné energie. Terapie holotropního dýchání se obvykle provádí v menších skupinkách, ve dvojicích, kdy jeden na druhého může dohlížet, aby postup dýchání byl správný a přínosný. Holotropní terapie se používá i v psychiatrii, např. při léčbě závislostí. K jejím rizikům patří možnost nechtěného odhalení psychických problémů či duševní poruchy, to by však samozřejmě mělo vést k její včasné léčbě.
Zdroj: wikipedia, kouzelnaharmonie.cz, spektrumzdravi.cz, Mudr. Skalská-ProFit Institut
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová