zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Zuby moudrosti – v jakých případech si je nechat vytrhnout?

Veronika Tůmová
16.03.2023

Třetí stoličky neboli osmičky a lidově také zuby moudrosti jsou tak trochu postrachem všech jejich majitelů. Rostou, jak se jim zachce, často se ani pořádně nevyklubou, špatně se čistí, a tak mohou působit potíže. Díky nim se mohou víc kazit i zuby v jejich blízkosti. Osmičky někdy nejsou v čelisti ani založené, nebo jsou tam jen některé, jindy pro ně zase není v ústech dost místa a jejich prořezávání je problematické.

Komplikace u zubů moudrosti představují až 98 % ze všech potíží spojených s neprořezanými zuby. V zubní ordinaci vám tak obvykle doporučí jejich vytrhnutí, i když zrovna potíže nepůsobí, ale hrozí riziko, že začnou. Zastánci zachování osmiček však argumentují tím, že i tyto zuby mohou být ještě k užitku, a tak pokud nebolí, netřeba se jich zbavovat.

Solo technika čištění zubů moudrosti

Při prořezávání osmiček a jejich tlaku na sousední sedmičky se zmenšený prostor kolem nich velmi obtížně čistí, často se tu hromadí zbytky jídla i zubní plak. Zubům je pak nutné věnovat zvýšenou a opravdu důkladnou péči. Navštivte proto včas dentální hygienu, kde vám s údržbou i těchto problémových zubů pomohou a kde si můžete snadno opatřit i zubní pomůcky na míru. Seznámíte se například s tzv. solo technikou, což je čištění malých a hůře přístupných míst tzv. solo kartáčkem. Ten dosáhne i tam, kam se běžný kartáček nedostane, a tak snadněji odstraní nečistoty. Nutností pak zůstává i v oblasti zubů moudrosti používání mezizubních kartáčků.

Náhrada ztraceného zubu vlastním zubem

Někteří odborníci doporučují zuby moudrosti uchránit před extrakcí, pokud se vyvíjejí správně a nejsou s nimi žádné velké problémy. Na obzoru je totiž nová metoda náhrady ztraceného zubu vlastním zubem, kdy může právě nepříliš využívaná osmička nahradit jiný zub, který už nelze zachránit. Pokud tedy osmičky nezlobí a ostatní zuby neohrožují, je dobré je uchovat. Můžou se do budoucna hodit a vyjdou vás levněji než implantát.

Kdy musí osmičky ven?

Zuby moudrosti mívají atypické kořeny i tvary, často tak způsobují záněty a hnisání dásní. Zubaři tak pochopitelně dávají přednost prevenci těchto problémů, což v mnoha případech právě znamená řešení extrakcí, tedy vytržením zubu. Předcházet potížím znamená v případě zubů moudrosti včas provést rentgen čelisti. Ten by již měl být součástí běžné preventivní prohlídky. Zub moudrosti se někdy prořezává i několik let a dává o sobě vědět bolestí, která nám dává pořádně zabrat. Bývají s ní spojené teploty, záněty mandlí, bolesti ucha nebo hrdla. Dlouhodobé prořezávání může znamenat do budoucna i chronické záněty nebo zvětšení lymfatických uzlin. Někteří zubaři jsou také toho názoru, že trhat by se mělo v případě, když zub moudrosti nemá šanci se úplně prořezat nebo je nakloněn tak, že tlačí na vedlejší zub, což může vést k deformacím.

Jak se trhají zuby moudrosti?

Trhání osmiček probíhá za pomoci lokální anestezie, s pomocí kleští. Pacient obvykle cítí jen tlak a tah. Asi po dvou hodinách znecitlivění ustoupí a mohou se objevit bolesti nebo otoky. První čtyři hodiny po vytrhnutí se nesmí jíst, pak nastupuje tekutá nebo kašovitá strava. Na čerstvou ránu pomáhají studené obklady, přikládání ledu nebo i odvar z heřmánku. Obklady dokážou snížit teplotu, ztlumit bolest i zmenšit otok.

Zdroj: idnes.czmojezdravi.cz

Autor: Veronika Tůmová

Karpální tunel – proč vzniká, kdo je nejvíce ohrožen a jak ho léčit?
Síla a životodárná energie jarní rovnodennosti – jak ji využít?

Další články