zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Žlučníkový záchvat – jak ho poznat, první pomoc, léčba a prevence

Veronika Tůmová
21.12.2023

Žlučníkový záchvat nebo také žlučníková kolika se projevuje jako akutní a velice silná bolest břicha, která vzniká obvykle náhle a bez předchozích varovných náznaků. Záchvat je způsoben ucpáním vývodu žluče do střeva a většinou k němu dochází po dietní chybě, vlivem stresu nebo po fyzické námaze. Kolika patří také mezi nejčastější formu projevů žlučníkových kamenů.

Problémy se žlučníkem jsou velmi častý jev a během života se s nimi setká téměř každý. Více se vyskytují u žen, zejména během těhotenství nebo těsně po porodu. K problémům se žlučníkem obvykle dříve nebo později dojdeme v důsledku nezdravé životosprávy, a nadcházející vánoční hodování je pak přirozeně obdobím, kdy žlučník potrápí mnohé z nás. Jak se tomu vyhnout?

Rizikové faktory žlučníkového záchvatu

Mezi rizikové faktory žlučníkového záchvatu patří nevhodné stravování, jako jsou příliš tučná nebo ostrá jídla, alkohol, káva, přítomnost žlučníkových kamenů, sedavý životní styl a přemíra stresu. Do jisté míry je na vině také hormon estrogen, proto jsou ke žlučníkovým kolikám náchylnější ženy. Během vánočních svátků se riziko podobných obtíží zvyšuje, doporučuje se proto střídmost v jídle, dostatečný pitný režim a aktivní forma odpočinku.

Příznaky žlučníkového záchvatu

K prvním příznakům záchvatu patří pocit stahování pod pravým žebrem, pocit plnosti, nadýmání, nafouklého břicha, nutkání ke škytání a říhání, pocit žluče v ústech. Záchvat postupuje v podobě velmi intenzivní bolesti, která směřuje do pravého podžebří, někdy vystřeluje pod pravou lopatku a do oblasti páteře. Bolest může být v takových chvílích nesnesitelná a je schopna vás dočista ochromit. Během záchvatu je člověk znatelně bledý, potí se a může zvracet. U těžších případů je viditelná nažloutlá pokožka a zažloutlé oční bělmo, což je způsobeno hromaděním žlučového barviva v těle. Žlučníkový záchvat může po několika minutách odeznít, ale při neléčení problémů jsou záchvaty obvykle častější a mohou být i silnější.

První pomoc při žlučníkovém záchvatu

Bolesti v oblasti žlučníku se nevyplácí podceňovat. Pokud trpíte po jídle problémy se zažíváním a přes veškerou péči a prevenci dojde ke žlučníkovému záchvatu, je nutná návštěva lékaře. Při žlučníkovém záchvatu s velkými bolestmi obvykle voláme záchrannou službu. Na bolestivé místo můžeme přiložit studený obklad a zvolit polohu, která přinese jistou úlevu, nejčastěji to bývá schoulení do klubíčka. Můžeme také podat nemocnému léky na uvolnění hladké svaloviny, případně léky na bolest. Přestože se může jednat jen o občasný problém, je rozhodně na místě jej co nejdříve začít řešit vhodnou léčbou. V opačném případě se potíže budou opakovaně vracet.

Prevence žlučníkového záchvatu

Prevence zahrnuje dodržování určitých pravidel. Je to především dostatečný pitný režim, omezení alkoholu, žlučníková dieta, dostatek vitaminů, hlavně pak vitaminu C, který brání tvorbě kamenů a v neposlední řadě pak také pravidelný pohyb.

Léčba žlučníkového záchvatu

U žlučníkové koliky se podávají léky tlumící bolest a uvolňující stahy žlučníku. Pokud lékaři potvrdí přítomnost zánětu, přidají se také antibiotika. Pomoci mohou také volně prodejné léky podporující vylučování žluče z jater do tenkého střeva. Vhodným doplňkem péče o žlučník a citlivé žlučové cesty jsou také bylinné čaje, nejlépe tzv. žlučníkové směsi. Někdy je jediným řešením žlučníkových záchvatů operační zákrok, během kterého je žlučník úplně odstraněn. Takovéto operace není třeba se bát, v dnešní době je již běžně prováděna laparoskopicky a rozhodně stojí za úlevu od často se opakujících a velmi omezujících žlučníkových záchvatů.

Zdroj: zdravi.euro.czzdravilek.cz

Autor: Veronika Tůmová

Afty: proč vznikají, co nám naznačují a jaká je jejich účinná léčba
Jedlé kaštany – stále opomíjená, přesto tradiční surovina pro výborné pokrmy

Další články