zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Ženský versus mužský přechod - na co se připravit?

Veronika Tůmová
03.09.2018

Pojem menopauza není třeba představovat, do podvědomí lidí se však pomalu dostává dostatek informací také o mužském přechodu, který nazýváme andropauza. Andropauza však nepostihuje zdaleka všechny muže a liší se průběhem i dobou, kdy nastává.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi mužským a ženským přechodem? A co je naopak spojuje? Jak čelit nepříjemným příznakům spojených s přechodem a jak se i v tomto životním období udržet fit a v psychické pohodě?

Estrogeny v mužském těle

V současné době se odborníci shodují v tom, že za mužský přechod může kromě přirozeného úbytku testosteronu také pokles estrogenů, což jsou sice hormony typické pro ženské pohlaví, ale v určité míře se vyskytují i v mužském organismu. Naznačila to například studie vědců z Massachusetts, z General Hospital, v roce 2013. Estrogen je v mužském těle produkován varlaty a kůrou nadledvin, má za úkol udržovat správnou hladinu cholesterolu, regulaci nervového systému, spolu s testosteronem přispívá k růstu svalů a udržuje mužské libido.

Afrodiziaka aneb jak si zvýšit libido?

Podobné příznaky klimakteria a andropauzy

Společnými příznaky mužského a ženského přechodu jsou například úbytek pohlavních hormonů a dále celá řada společných symptomů, jako jsou změny nálad, návaly horka, podrážděnost, únava, deprese či nespavost. U obou pohlaví se také objevuje typické přibývání na váze, mužům i ženám pak ve zvýšeném riziku hrozí obávaná osteoporóza, ale také srdeční potíže.

Ženy i muži se během přechodu dostávají do potíží i ohledně zhoršení kvality sexuálního života, ženy se potýkají s nedostatečnou vaginální vlhkostí, muži pak musí často řešit s odborníky problémy s erekcí či prostatou.

Věkové rozdíly v nástupu přechodu u mužů a žen

Dalším rozdílem mezi oběma druhy přechodu je i věk nástupu prvních příznaků. Ženský přechod je náhlejší, probíhá rychleji a objevuje se dříve, obvykle mezi 45. a 55. rokem života. U mužů bývá také pokles hormonální hladiny pozvolnější, a to zhruba o 1 až 2 % ročně, příznaky tak nebývají tolik patrné. Mužský přechod pak začíná o něco později, typicky mezi 50 a 60 lety. Podstatným rozdílem je skutečnost, že žena je na konci menopauzy neplodná, zatímco na reprodukční schopnost muže nemá andropauza zásadní vliv.

Mužské hormonální šílenství aneb "druhá míza"

Stejně jako může být příznakem mužského přechodu snížený sexuální apetit, může nastat i pravý opak. Mnoho žen se už u svých mužů potýkalo s tím, čemu se lidově říká druhý dech nebo druhá míza, tedy jakýsi návrat mužů do pubertálních let, k zálibám, jako jsou adrenalinové sporty či cestování. A k nelibosti dlouholetých partnerek pak samozřejmě také mladší ženy. Zdaleka ne vzácným jevem tak bývá založení nové rodiny, právě u muže staršího věku s daleko mladší manželkou, ale kromě toho i vytyčení si dalších možných cílů, kterých muž ve svém životě zatím nedosáhl a pocítí tak potřebu to ještě napravit, což se ne vždy setkává s pochopením druhých.

Substituční hormonální terapie

Problémy s mužským i ženským přechodem v menší nebo větší míře obvykle opravdu nastanou. Můžeme s nimi však účinně bojovat. Jsou-li potíže závažnější, jednou z možností je i hormonální léčba, kterou však musí doporučit lékař. Substituční hormonální terapie bohužel není stoprocentně bezpečná, neboť v některých případech zvyšuje riziko vzniku nádorů souvisejících s pohlavními orgány. U žen je tato forma terapie využívána poměrně často, i tady se však musí přistupovat k léčbě individuálně, záleží na potížích a celkovém zdravotním stavu pacientky.

Životní styl a přírodní doplňky stravy pro zdraví v přechodu

S negativními příznaky přechodu je pak v obou případech možné bojovat zdravějším životním stylem, fyzickou aktivitou, pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny A, C, E a skupiny B, minerály jako například magnesium, zinek, mangan a selen, dále pak bílkoviny a vápník.

Je důležité nepřistupovat k přechodu jako ke konečné kapitole života, nezabřednout do depresí, dál se aktivně věnovat svým životním zálibám a objevovat nové, věnovat se sobě a svému zdraví.

Menopauza a její příznaky

Zdroj: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Cs.drlahlali.org, Mojezdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Diagnóza: laktózová intolerance
Mnohočetný myelom

Další články

Dehydratace u starších osob
Zdravý život

Dehydratace u starších osob

12.08.2018

Pečujete o seniora a rozčiluje vás, že ho nedokážete přinutit dostatečně pít? Nejste v tom sami. Nedostatečný pitný režim je u starších lidí opravdu velmi častý jev a může za to hn ...