Zdravotní obtíže během letů: Na co si dát pozor?
Chystáte se na dovolenou a budete cestovat letadlem? Bude to vaše první zkušenost, nebo už dobře víte, do čeho jdete? Víte, jak dlouho poletíte a co vám může působit problémy? Cestování letadlem může být pro někoho banální záležitost, pro někoho vzrušující zážitek a pro někoho nutné zlo spojené s vysněnou dovolenou. V každém případě jde o nezanedbatelnou zátěž pro lidský organismus.
Na co se připravit před cestou letadlem
Ačkoliv pro mnohé z vás nemusí být cesta letadlem nijak fyzicky nepříjemná, jisté je, že při létání trpí uši, cévy, klouby i střeva. Samotná cesta letadlem je sice pohodlná, vždy se však doporučuje maximálně pohodlné oblečení a boty. V letadle je chladný a suchý vzduch díky klimatizaci, určitě se tak bude hodit slabší deka nebo svetřík. Deky a polštářky jsou u některých leteckých společností a typů letů k dispozici. Suchý vzduch může podráždit vaše citlivé oči, nezapomeňte proto přibalit kapky k jejich zvlhčení. Žvýkačky nebo bonbony vám zase pomohou vyrovnat tlak v uších, který během letu obvykle značně kolísá. Na letišti je třeba být o několik hodin dříve, je třeba dodržet určitá pravidla ohledně zavazadel a mít v pořádku dané dokumenty, to všechno obvykle způsobuje značnou dávku stresu. Tomu lze alespoň částečně předejít včasnou přípravou, a především důslednou informovaností.
Obvyklé i závažnější potíže během letů
Typickou nepříjemností hned na začátku letu bývá zalehnutí a někdy i bolest v uchu či uších, která může přetrvávat po celou dobu letu. Dále je to zvýšené nadýmání, díky cirkulaci vzduchu a klimatizaci pak také často dochází k nachlazení, pocity nevolnosti u lidí trpících kinetózou (sklony k nevolnosti při cestování), u letů trvajících pět a více hodin je pak vážným nebezpečím vznik žilní trombózy. Ta může hrozit především lidem trpícím obezitou, chronickým srdečním onemocněním, rakovinou, plicní chorobou, cévními chorobami, zvýšenou srážlivostí krve či problémy s křečovými žilami. Je však také reálným rizikem pro kuřáky, těhotné ženy a ženy užívající antikoncepci.
Hluboká žilní trombóza – jak snížit riziko?
Hluboká žilní trombóza představuje riziko vzniku nebezpečných krevních sraženin. Jako prevence obvykle postačí kompresní punčochy, pokud je však u vás vyšší riziko vzniku žilní trombózy, bude rozumnější před odletem na dovolenou navštívit svého lékaře, který může doporučit léky na ředění krve. Preventivní opatření pak mohou lidé provádět i přímo na letišti a na palubě letadla. Doporučuje se také během letu provádět různé cviky a nenechat nohy dlouho ve stejné poloze. Pokud letíte s mezipřistáním, měli byste určitě využít přestávku k procházce po letišti, spíš než jen sedět a čekat na přestup. Je také nutné dodržovat pitný režim.
Kdy raději zvolit jiný způsob cestování?
Do letadla určitě nepatří lidé s infekčním onemocněním, na první pohled patrné příznaky nemoci mohou vést k vyžadování potvrzení o zdravotním stavu nebo až k vyloučení z přepravy. Dále se nedoporučuje letecké cestování lidem po nedávném prodělání infarktu či s vážnější formou srdeční arytmie, lidem bezprostředně po operačním zákroku, s končetinami v sádře po zlomeninách apod. Pokud si nejste jistí, vždy raději konzultujte svůj stav s lékařem a podle toho pak cestu letadlem absolvujte nebo raději odložte.
Zdroje: www.ordinace.cz, www.zdravi.euro.cz
Autor: Veronika Tůmová