Zbavte se plísní ve sprchovém koutě jednou pro vždy!
Plíseň je nevítaným hostem v každé koupelně a její odstranění může být mnohdy opravdu náročným úkolem. Pro různé mikroorganismy je především sprchový kout učiněným rájem. Ve vlhkém prostředí si totiž libují úplně nejvíc. Následující tipy vám ale při čištění pomohou, přesvědčte se sami!
Škodí zdraví!
Nejenže sprchové kouty zasažené plísní nevypadají hezky, ale také ohrožují zdraví všech, kteří je používají. Plísně se totiž rozmnožují sporami, které se šíří vzduchem. Jejich vysoká koncentrace v ovzduší způsobuje problémy hlavně alergikům a astmatikům. Opatrní byste měli být také tehdy, máte-li v rodině malé děti. Plísně mohou zapříčinit i nežádoucí ekzémy a jiná kožní onemocnění. Výjimkou nejsou ani opakované bolesti hlavy nebo podrážděná oční sliznice.
Odhalte příčinu!
Nejčastějším viníkem bývá příliš vysoká vlhkost vzduchu. Zejména při projektování starých panelákových koupelen bez oken nikdo nepočítal s tak velkým objemem páry. Využívaly se společné prádelny a sušárny a vlhkosti tedy bylo méně. Koupelny byly odvětrávány ventilátorem do větrací šachty – ujistěte se tedy, že je ventilátor stále funkční a pokud ne, pořiďte si nový.
Příčin ale může být mnohem více, a ne vždy se je podaří odhalit. Někdy stačí, aby se v určité spáře držela delší dobu voda. V neposlední řadě mohou být důvodem i špatně provedené stavební práce, především izolace podlahy a zdí. V tomto případě je nutná rekonstrukce.
Prevence
Jak už jsme zmiňovali, nejčastějším problémem je nadbytečná vlhkost. Pokud tedy máte koupelnu s oknem, nebojte se větrat. Ať už je léto nebo zima, nechte jej po použití sprchového koutu otevřené alespoň 30 minut. Odborníci doporučují otevřít okno i v jiné části bytu, abyste vytvořili průvan – tím dojde opravdu k razantnímu poklesu vlhkosti. Koupelny bez oken vybavte kvalitním ventilátorem a větrejte alespoň dveřmi. Vlhkost se rozptýlí do prostoru celého bytu a z koupelny se nestane sauna.
Jak se tedy plísně zbavit?
Nejjednodušším způsobem, jak se tohoto nežádoucího hosta ve sprchovém koutě zbavit, jsou speciální protiplísňové přípravky. Jejich použití je jednoduché. Daný čistič naneseme podle pokynů v návodu na postižené místo a necháme působit předepsanou dobu. Při tomto rychlém zásahu rozhodně nedoporučujeme plísně mechanicky na sucho odstraňovat, protože by došlo k uvolnění jejich výtrusů, které by se rozšířily do ovzduší.
Pokud raději využíváte přírodní prostředky, máme pro vás několik účinných tipů. První z nich je ocet. Nastříkejte jej na zasažená místa a nechte hodinu působit. Během několika hodin zmizí pach octa i plíseň. Dalším pomocníkem, který se dá použít v boji proti plísni, je takzvaná chytrá houba (Pythium oligandrum). Jedná se o živý organismus, který požírá právě plísně, aniž by ohrozil lidi či přírodu. Dá se koupit téměř v každé drogerii, a to ve formě prášku, který stačí smíchat s vodou a natřít na zeď. Velmi účinný je také bílý prášek, zvaný borax. Jeden šálek tohoto prášku smíchejte s pěti litry vody, nalijte do rozprašovače a nastříkejte na vybraná místa. Nechte několik minut působit a poté setřete. Uvidíte, že po plísni nezbyde ani památka.
Výměna silikonu či oškrábání nátěru
Pokud se plíseň vrací, znamená to, že svými kořínky prorostla až do hloubky. Nejčastěji napadá silikonové výplně mezi obklady. Ty je potom nutné odstranit a udělat spárování znovu, nejlépe kvalitním silikonem, který je určen právě pro vlhká prostředí.
Plíseň přímo na zdi je problém, který je třeba podchytit co nejdříve. Postupně totiž prorůstá nátěrem a v konečné fázi i omítkou. Je tedy jen na rychlosti vaší reakce, zda bude stačit oškrábání nátěru, nebo bude potřeba zcela nová omítka.
Autor: Zdravě.cz