zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Voděodolná, lehká sádra jako ideální řešení pro léto. Jak si ji opatřit?

Veronika Tůmová
13.07.2023

Zlomenina je vždycky nepříjemným omezením a zdlouhavou komplikací. V létě pak ještě nepříjemnější než kdykoliv jindy, obzvlášť postihne-li děti, ale samozřejmě nejen je. Zásadním pravidlem pro úspěšnou léčbu zlomeniny je její zafixování, postižená končetina se v průběhu léčby nesmí hýbat, aby kosti zůstaly na správném místě a stejně tak i srostly.

Nutné znehybnění je nutné nejen v případě zlomenin, ale například také při onemocnění kloubů a měkkých tkání, nebo při poranění vazů a šlach. Používají se k tomu nejrůznější druhy ortéz, bandáží, tejpovacích pásek a dlah, ale také klasická či tzv. lehká sádra. Co to vlastně je a kdy je tento typ sádry vhodnější?

Co je to lehká sádra?

Lehká, voděodolná sádra je v letních měsících rozhodně pohodlnější, tvoří ji tkanina a pryskyřice připomínající plast, proto se také někdy laicky nazývá plastová. Pryskyřice ve styku s vodou tkaninu ztvrdí. Je tak ve výsledku pevnější a stabilnější než sádra klasická. Tento typ sádry se vyrábí ve dvou variantách, v tuhé a polotuhé. Tuhá sádra se podkládá vatou, je lehčí a pevnější, ale není určena ke koupání. Do sprchy i do vody například v bazénu je možné vstupovat s tzv. polotuhou sádrou, která vatu neobsahuje.

Výhody a nevýhody lehké sádry

Voděodolná lehká sádra má rozhodně řadu výhod. Patří k nim především nízká hmotnost a menší objem, pod sádrou se v letních měsících budete méně potit a lépe provádět hygienu. Nebudete řešit složité způsoby sprchování a při troše štěstí si nebudete muset odepřít ani koupání. U zlomené nohy nebudete muset mít sádru až pod koleno, u zápěstí nemusí být sádra po předloktí nebo dokonce přes celou horní končetinu. Rozsah fixace je totiž menší než u sádry klasické. Ale zcela bez nevýhod také bohužel není. Nehodí se pro všechny typy úrazů, vhodnost její aplikace musí vždy posoudit lékař. Nepotýká se příliš dobře s otoky, které se po úrazu běžně objevují. Její odlehčenost může také svádět k neopatrnosti nebo dokonce sportování, které pak může narušit léčebný proces. Tento typ sádry však není dostupný všude a také není plně hrazený pojišťovnou.

Koupání a plavání s odlehčenou sádrou – ano, nebo ne?

Lehká sádra je voděodolná a na rozdíl od té klasické se ve vodě nerozmočí, na druhou stranu ale neplatí, že v ní jen tak můžeme chodit plavat do bazénu nebo třeba do moře. Zmíněné polotuhé sádry jsou vhodné ke sprchování i koupání ve vaně, venkovní koupání se ale nedoporučuje, aby se pod sádru nedostaly nečistoty. Ani plavání se zlomenou končetinou není pochopitelně vhodné.

Kolik stojí lehká sádra?

Lehká sádra byla dříve dostupná za příplatek v rámci nadstandardních lékařských služeb. Tak to ale už nějakou dobu není. Na některých pracovištích odlehčenou sádru po oficiálním zrušení nadstandardů vůbec neposkytují. Jinde ji sice nenabízejí nijak aktivně, ale na vyžádání ji, je-li její použití vhodné, aplikují. Cena lehké sádry se pohybuje v řádu stokorun, u horní končetiny je to okolo 300 až 700 Kč, u dolní končetiny pak zhruba 500 až 1000 Kč. Vždy záleží na množství použitého materiálu.

Zdroj: idnes.czordinace.czlidovky.cz

Autor: Veronika Tůmová

Předoperační vyšetření – co obnáší a jaká je nezbytná příprava?
Zklidnění spálené pokožky přírodní cestou. Vyzkoušejte nový hit – velbloudí mléko

Další články