zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Vbočený palec : Proč je tak častým jevem a jak může pomoci fyzioterapie?

Veronika Tůmová
06.11.2019

Vbočený palec je poměrně častý problém, postihuje až 25 % světové populace. Málokdo však tento svůj problém včas a efektivně řeší. Teď v zimě schováme nohy do ponožek a vysokých bot, v létě je to však horší. S kloubem vystouplým mimo osu a se zakřiveným palcem na noze se určitě nebudeme v letních žabkách ukazovat s hrdostí. Ale co s tím?

Vbočený palec mívá na svědomí nadváha, genetická dispozice i velká zátěž chodidel, stejně jako nošení nevhodných bot, především vysokých podpatků a střevíců se zúženou špičkou. Výsledkem může být až operační zákrok a dlouhá, bolestivá rekonvalescence.

Korektory a vložky do bot

Jako první pomoc vám budou pravděpodobně doporučeny různé masti a také tzv. korektory postavení palce, které se vkládají mezi jednotlivé prsty. Nejčastěji pak mezi palec a ukazovák, aby palec netlačil a nedeformoval zbylou čtveřici prstů. Na trhu je také celá řada ortopedických vložek do bot, obvykle jsou to takové vložky, které používají i lidé s propadlou nožní klenbu. Poměrně novou záležitostí je například biomechanická aktivní stélka, která snížením prostoru pod palcovým kloubem nutí k aktivitě poslední článek palce. Dále jsou tu korektory, které rovnají palec během noci.

Další deformity nohou

Cvičení na doma

Průvodním jevem vbočeného palce je kromě typické bolestivosti a citlivosti také snížená funkčnost vazů, šlach, kloubních pouzder a svalů v oblasti chodidla a nártu. Toto může vést ke vzniku příčně ploché nohy a tím i k destabilizaci kloubů. Cvičením si můžeme pomoci, a to i v domácích podmínkách. Cílem cvičení je uvolňování drobných kloubů nohy a prstů na noze. Vsedě si propleťte prsty levé nohy s prsty na pravé ruce, v kotníku pak provádějte krouživé pohyby do obou stran. Dále provádějte menší kroužky v zánártí, opět na obě strany. Stejný postup pak proveďte i s druhou nohou.

Cílená fyzioterapie a rázová vlna

Viditelně vbočený palec je třeba řešit cílenou fyzioterapií, která odhalí i zdánlivě nesouvisející svalová napětí. Na základě kineziologického rozboru fyzioterapeut pracuje se svalovými dysbalancemi, a to nejen na dolní končetině, ale na celém těle. Vhodná fyzioterapeutická cvičení pod odborným vedením pak aktivují oslabené svaly a hluboký stabilizační systém, je však nutné důsledně cvičit také doma. Pokud je palec bolestivý, je možné vedle manuální fyzioterapie využít i neinvazivní metodu fokusované rázové vlny, která přináší úlevu už po první terapii. Operace by tak podle všeho měla být až tím nejkrajnějším řešením.

Dornova metoda

Zkuste se svým nohám věnovat několik minut denně a možná zjistíte, že třeba i díky jednoduché Dornově metodě nebude operace nutná. Záleží samozřejmě na stupni vbočení a hlavně na zmnožení chrupavky kloubu. Dornova metoda je však velmi jemná manuální terapie, která dokáže obratle a klouby vrátit do jejich původní přirozené polohy, což v mnoha případech, zejména poúrazových, znamená okamžitou úlevu. Dornovou metodou se napravují klouby a obratle a vyrovnává se celková statika těla. Děje se tak šetrně jemným tlakem za aktivního pohybu a spolupráce pacienta. Cvičení zahrnuje například viklání ze strany na stranu pro uvolnění kloubu, tzv. ždímání čili roztahování kloubu a jeho usazování. Ačkoli je tato metoda celostní a věnuje se tělu jako celku, jednotlivé zákroky a cvičení dokáží v některých případech ulevit takřka okamžitě.

Operace halluxu neboli vbočeného palce

Zdroj: FYZIOklinika.cz, vitalia.cz, imzadi.cz, masaz-usti.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Proteův syndrom - extrémní a nekontrolovatelný růst tkání
Výzkum a výroba kyseliny hyaluronové - velká budoucnost nejen estetické medicíny

Další články