Trombocyty neboli krevní destičky: Jaké důležité funkce zastávají v našem těle?
Krevní destičky - jsou součástí naší krve, ale jakou v ní vlastně mají funkci? Známe je také pod odborným názvem trombocyty a dají se popsat jako bezjaderná tělíska se schopností přilnavosti a shlukování, které mají za úkol proces zástavy krvácení a srážlivost krve.
Srážení krve je nezbytné pro zastavení krvácení - je to ozdravný proces ve správně fungujícím těle. Když sraženina vznikne v místě, kam nepatří, může však způsobit vážné potíže (srdeční infarkt, mozkovou příhodu aj.).
Kromě srážení krve mají trombocyty za úkol také udržení cév bez trhlin. Jejich běžná koncentrace se pohybuje okolo dvou až čtyř set miliard na jeden litr krve. Při poklesu jejich množství pod určitou hranici začnou játra produkovat hormon zvaný thrombopoetin, který stimuluje jejich další tvorbu. Tento stav, tedy snížení počtu krevních destiček se označuje pojmem trombocytopenie, jež má za následek vážné poruchy krevní srážlivosti.
Co jsou trombocyty?
Trombocyty jsou malé, bezjaderné krevní částice krve obvykle oválného či nepravidelného tvaru s ozubeným okrajem, vznikají v kostní dřeni jako “útržky“ velkých buněk, tzv. megakaryocytů. Krevní destičky tak samy o sobě nejsou buňkami, ale pouze jejich odštěpky. Jejich životnost je zhruba dvanáct dní, poté zanikají.
Trombocytóza či trombocytémie je stav vzniklý nežádoucím zvýšením množství krevních destiček, což způsobuje nepřiměřenou srážlivost krve.
Trombocytopenie znamená naopak snížené množství krevních destiček, což může zapříčinit přílišnou krvácivost.
Trombocytopatie je označení pro poškozené trombocyty.
Nadměrná a nedostatečná tvorba krevních destiček - trombocytů
Při trombocytopenii dochází například k náhlému a silnějšímu krvácení z nosu či dásní, na kůži a sliznicích vnikají drobné krvavé body, které mohou ve větším množství splývat. Může docházet i k závažnějšímu vnitřnímu krvácení. Příčinou trombocytopenie mohou být například poruchy funkce nebo poškození kostní dřeně, její nádorové onemocnění, metabolické poruchy, virová onemocnění apod. Trombocytémie je naopak nadměrná tvorba krevních destiček, její primární forma je důsledkem onemocnění samotných krvetvorných buněk, které se nadměrně a nekontrolovaně rozmnožují. Druhotná forma trombocytémie může být způsobena reakcí na jiné onemocnění, například nádorové bujení. Při zvýšeném počtu krevních destiček hrozí především trombóza - vznik krevních sraženin v cévách. Při defektech trombocytů pak může naopak docházet ke krvácivosti.
Funkce trombocytů při srážení krve
Krevní destičky se váží na kolagen, který je obnažen při poranění cévy. Tímto procesem se zároveň aktivují a vytvářejí tzv. bílý trombus neboli zátku, tzv první ochrannou linii. Poté dochází k uvolňování obsahu granul trombocytů, vzniká zpevňování takto rozpadlých krevních destiček vytvořením tzv. fibrinové sítě v procesu zvaném hemokoagulace a vytváří se červený trombus, konečná krevní sraženina. Pokud krevní sraženina vznikne na nesprávném místě, může cévu ucpat. Orgán nebo tkáň, které tato céva zásobuje krví, se přestanou prokrvovat a nedokážou dál správně fungovat. To může vést k trvalým zdravotním problémům, ale i k ohrožení na životě. Díky medicíně máme dnes však naštěstí k dispozici léky, které dokážou nechtěnému srážení předcházet nebo i hotové sraženiny rozpouštět.
Vyšetření trombocytů - kdy se nechat vyšetřit a proč?
Vyšetření může pomoci určit příčinu a stanovit velikost rizika možného masivního krvácení. Umožňuje sledovat a hodnotit funkci krevních destiček, stejně jako přítomnost a účinnost léků. Vyšetření se provádí například při podezření na příliš častou a rychlou tvorbu modřin, nebo právě při masivním krvácení. Je vhodné také při užívání léků, které mohou ovlivnit funkci krevních destiček, před operací nebo přímo v průběhu některých chirurgických zákroků.
Přečtěte si také:
Zdroj: ulekare.cz, wikipedie, linkos.cz, moje-krev.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová