Tinnitus: když pískání v uších začne být opravdu nepříjemný problém
Prostorem se nese ticho, kdekdo by se uvolnil, odpočíval, relaxoval, avšak o takové klidné pohodě si lidé s tinnitem mohou nechat jen zdát a někdy ani to ne. Zvonění v uších nenese jen fyzickou zátěž ale i silné emocionální dopady, které způsobují dramatické snížení pacientovy kvality života.
O co jde?
Tinnitus, často označovaný jako „zvonění v uších“, je stav charakterizovaný vnímáním zvuků, které nejsou generovány vnějšími zdroji. Pískání, hučení, šelest nebo jiné šumy doprovázející tinnitus mívají různé formy, intenzitu i trvání. Existuje naděje, že se nemoc vyléčí, ale někteří jí trpí i několik let nebo zbytek života. Choroba si nevybírá může postihnout lidi všech věkových skupin, včetně mladých jedinců a paradoxně v současné době se tyto potíže často objevují právě u lidí v produktivním věku. S léčbou je to obtížné, protože i odhalení příčiny je náročné, přesto je možné pro své zdraví něco udělat a zajistit si alespoň nějakou prevenci.
Na co si tedy dávat pozor?
Důležité je vyhýbat se hluku, hlasitá hudba nebo práce, která trhá uši nepomůže, stejně jako příliš vysoké volume v sluchátkách do uší. Emoční stres a úzkost také zhoršují vnímání tinnitu a vedou k jeho zhoršení. Mezi tělem a myslí je komplexní vztah, kdy vše souvisí se vším. Například během noci, kdy je prostředí obvykle tiché, může být tinnitus vnímán intenzivněji. To vede k nespavosti, únavě, snížené koncentraci a rozhození pracovních výkonů a v tomto bodě se opět dostáváme zpět ke stresu, který v tělesných reakcích způsobuje uvolňování hormonů. Tak se zesiluje pozornost k tinnitu a zhoršuje se jeho vnímání. Z tohoto důvodu je práce se stresem důležitou součástí zvládání tinnitu a snižování jeho nepříjemných projevů.
Nabízí se mnoho různých přístupů ke zvládání příznaků a k léčbě. Výběr konkrétního léčebného opatření může být závislý na individuálním vnímání a samotných příčinách jeho vzniku. Ve všech případech by však první kroky měly vést k lékaři, ten nastaví správnou medikaci.
- Léky na prokrvení vnitřního ucha: Takové obsahující vasodilatační složky, které rozšiřují cévy a zlepšují průtok krve v uchu. Jde o léky první volby, které jsou však vázány na lékařský předpis. Na rozdíl od ginkgo biloby, která může být použita jako podpůrná léčba.
- Hyperbarická komora: Hyperbarické komory poskytují vysoký tlak kyslíku a pacienti jsou do nich obvykle odesíláni. Potíž je v tom, že jejich výsledky nejsou dostatečně podložené. Pro někoho zázrak, jiným nepomohly.
- Homeopatika, akupunktura a vitamíny: Někteří jedinci zkoušejí alternativnější cesty. Tradiční čínská medicína se na nemoc dokáže podívat z jiného úhlu. Hledá přítomnost těžkých kovů, plísní a dalších možných příčin. V takových případech pak mohou pomoci medicinální houby, jako např. hericium. Phosphorus z homeopatik je považován za ochránce ucha. A doplněním vitamínu C, selenu a hořčíku celému stavu jen prospějeme.
- Bílý šum je používán k maskování tinnitu, umožňuje jedinci lépe se soustředit nebo usnout.
- Psychoterapie: Jelikož stres může zhoršovat vnímání tinnitu, strategie pro zvládání stresu a relaxace mohou být užitečné. To zahrnuje cvičení, meditaci, jógu nebo terapie zaměřené na řízení stresu.
- Fyzioterapie: Záleží samozřejmě na příčině vzniku, avšak správné držení těla dokáží v řadě případů hodně pomoci.
Je důležité si uvědomit, že tinnitus je individuální a co funguje pro jednoho člověka, nemusí fungovat pro druhého. Je vždy vhodné konzultovat léčbu s lékařem nebo audiologem, kteří mohou provést vhodné vyšetření a navrhnout nejlepší způsoby zvládání.
Zdroje: solen.cz, fyzioklinika.cz
Autor: Klára Vojkůvková