Terapie tmou - samota pro očistu těla i duše
Metoda terapie a sebepoznání, která umožňuje konfrontaci se sebou samotným. Jako léčebný prostředek zde slouží tma, ticho a izolace. Ačkoliv se většina z nás těšila na příchod jara a v zimním období trpí nedostatkem světla, jsou lidé, kteří tmu vyhledávají.
Pobyt ve tmě umožňuje být jen sám se sebou, utřídit si myšlenky, dosáhnout vnitřního klidu, odpočinout si od hektického života, zklidnit se.
Terapie tmou a její původ
Odkud terapie tmou vznikla, nelze přesně říci. V Tibetu je známá jako Yangtik. Tibetští mniši pobývají ve tmě až 7 týdnů. Kromě tibetského buddhismu, ji praktikuje i taoismus a bönismus. Jako způsob sebepoznání je dále využívána v Indii a Japonsku. Do Evropy tuto terapii přivedl německý etnolog, psycholog a terapeut Holger Kalweit pod názvem "die dunkelterapie", který si ji sám v Nepálu pod vedením mnicha vyzkoušel.
Terapie tmou - osamocení a čas pro sebe jako léčba
Někomu tato metoda může připadat rázná. Vzít si v práci dovolenou a odjet od rodiny a přátel na několik týdnů v podstatě nikam. Na ne příliš lákavé místo, kde bude člověk trávit čas jen sám se sebou. Ale v tom právě spočívá podstata této terapie. Terapie tmou je metodou terapie a sebepoznání. Při pobytu ve tmě se postupně ztrácí pojem o čase, zda je den či noc. Tma, ticho a izolace mají dopomoci k návratu do vlastního nitra, intenzivně vnímat sebe sama. Dochází k zostření smyslů. Cílem pobytu by mělo být oproštění se od nutkavých myšlenek a emocí, jež nás zatěžují. Při pobytu je prostor pro rekapitulaci dosavadního života, k učinění potřebných rozhodnutí, stanovení si priorit a zklidnění se.
Terapie tmou není pro každého
Terapie tmou není pro každého. Ostatně jako při každé terapii či léčbě je potřeba předem zvážit svůj zdravotní stav. Vyvarovat by se jí měli lidé trpící fyzickými nebo psychickými problémy. Například lidé trpící schizofrenií, diabetes, se závislostí na alkoholu či drogách. Před pobytem probíhá vstupní vyšetření, aby vše proběhlo v pořádku a terapie byla přínosem po fyzické i psychické stránce.
Jak probíhá terapie tmou?
Doba, kterou je potřeba strávit v úplně tmě, se pohybuje od 7 do 49 dní. Nejčastěji pobyt probíhá v domku či chatce. Vybavení domku je skromné, ale zajišťuje potřebný komfort. Většinou zde najdete postel, deku, lůžkoviny, lednici, toaletní papír, ručník. Koupelna bývá vybavena toaletou, sprchovým koutem a umyvadlem. Existují i chatky s hydro masážní vanou nebo prostornější chatky, kde se můžete věnovat během pobytu krom meditace i cvičení. V budově panuje příjemná teplota a při jejím budování bylo myšleno i na nutnost odvětrávání. Jinak jsou tyto budovy dobře utěsněné proti vnějšímu zvuku a světlu. Strava je většinou vegetariánská nebo veganská.
Na konkrétních podmínkách, jak bude pobyt probíhat, se každý účastník předem domluví. Ostatně termín je nutné předem rezervovat. Ačkoliv možná nikoho, kdo něco podobného podstoupil, ze svého okolí neznáte, přesto je o tento druh terapie zájem. Vstup do absolutní izolace je zcela dobrovolný a je možné jej kdykoliv ukončit. Dotyčný je předem detailně seznámen s prostředím, kde bude trávit svůj čas, harmonogramem podávání jídla a návštěv terapeuta. Pobyt lze absolvovat i v páru. V tomto případě je lepší, pokud se už jedná o opakovanou terapii a každý z dvojice si už podobnou zkušeností prošel. Ví, co očekávat a v předchozím pobytu si zpracoval svoje vlastní myšlenky.
Zdroj: www.theses.cz, www.pobyt-ve-tme.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Hanka Bednářová