zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Teplo a vlhko zvyšuje aktivitu klíšťat. Víte, jak se jim bránit?

Veronika Tůmová
28.06.2017

Aktivita klíšťat je v tomto období maximální. Jak moc a čím je vlastně klíště nebezpečné, kdy začíná útočit a co všechno zahrnuje prevence? A víte, proč přisátí klíštěte nebolí? A jak klíště správně vyndat? Vše si řekneme v dnešním článku.

Klíšťata zdaleka nejsou jen letní záležitostí, jak stále ještě mnoho lidí předpokládá. Klíšťata se "budí" už při teplotách okolo 7 °C, takže se s nimi často můžeme setkat už brzy na jaře. První známku o aktivitě klíšťat nám obvykle přinesou naši domácí mazlíčkové, psi a kočky, pro které však může být nakažené klíště stejný problém jako pro nás.

Proč přisátí klíštěte nebolí?

Když se klíště přisaje a začne sát krev, současně vylučuje sliny, které působí jako anestetikum. Obvykle proto nic necítíme, místo začíná bolet, až když je objevíme jako nateklé a zarudlé okolí vpichu. I když na těle objevíte přisáté klíště, ještě to nutně nemusí znamenat pohromu, proto nepanikařte a zaměřte se na to, jak je co nejopatrněji odstranit. Čím dříve se ho správným způsobem zbavíte, tím víc riziko nákazy klesá.

Jak správně vyndat zakousnuté klíště?

Zapomeňte na potírání olejem a vykrucování proti směru hodinových ručiček. Parazita je nutné vyjmout pomocí speciálních kleštiček, opatrným vyvikláním pomocí navlhčené vatové tyčinky nebo s použitím speciální karty se zářezy. Klíště tak pomalým vyvikláním ze strany na stranu dostanete ven celé, a to bez rizika, že by vyvrhlo obsah svých střev do rány a mnohonásobně tak zvýšilo riziko přenosu nákazy (k tomu může dojít např. při použití pinzety). Nově existují také domácí testy dostupné v lékárnách, které do deseti minut odhalí, zda bylo klíště nakaženo. Kousnutí klíštěte není samo o sobě pro člověka nebezpečné, infekce, kterými může být nakaženo, už však představují nemalý problém.

Jaké nemoci může způsobit kousnutí klíštěte?

Pokud se v místě kousnutí s odstupem řady dnů až několika týdnů objeví zarudlý kruh o průměru několika centimetrů a s vyblednutím uprostřed, měli bychom urychleně navštívit lékaře, který začne léčbu antibiotiky. Nejznámější je nákaza lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou, existuje však řada dalších onemocnění, například babezióza s příznaky malárie, nebo ehrlichioza, která napadá bílé krvinky.

K nakažení klíšťovou encefalitidou může dojít krátce po kousnutí nakaženým klíštětem, nákaza lymskou boreliózou hrozí, pokud je klíště přisáté alespoň dvanáct hodin. Není výjimkou, že jedno klíště je přenašečem více nemocí najednou. Česká republika bohužel patří k zemím s největším výskytem infikovaných klíšťat v Evropě.

Prevencí zůstává očkování, repelent a vhodný oděv

Proti klíšťové encefalitidě je tu efektivní možnost očkování, proti borelióze však tuto možnost zatím nemáme. Nejúčinnějším způsobem ochrany tak zůstává opatrnost, tz. vyhýbání se vysokým porostům, křovím a houštinám, vhodné oblečení do přírody s dlouhými nohavicemi a rukávy, pokrývky hlavy a klíšťata i jiný hmyz odpuzující přípravky - spreje a repelenty.

Zdroj: novinky.cz, seznam.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jedeme na vodu aneb základy pro každého vodáka
10 tipů na bezpečnou domácnost pro batole

Další články

Torakoskopie a videoasistovaná hrudní chirurgie
Nemoci a léčba

Torakoskopie a videoasistovaná hrudní chirurgie

18.06.2017

Torakoskopie je metoda umožňující vyšetření hrudní dutiny a oblasti pohrudnice se záměrem provádět v ní určité léčebné zákroky. Do lékařské praxe byla poprvé uvedena počátkem 20. s ...